Yetersiz süt algısı olan annelere telesağlık uygulaması ile verilen emzirme desteğinin annelerin bebeklerine ilk 6 ay sadece anne sütü vermesine etkisi
The effect of breastfeeding support provided to mothers with insufficient milk perception by telehealth application on mothers' feeding exclusive breastfeeding to their babies in the first 6 months
- Tez No: 790175
- Danışmanlar: DOÇ. KIYMET YEŞİLÇİÇEK ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetersiz süt algısı olan annelere telesağlık uygulaması ile verilen emzirme desteğinin annelerin bebeklerine ilk altı ay sadece anne sütü vermesine etkisini belirlemektir. Karma yöntem çerçevesinde yürütülen, açıklayıcı ardışık desenden yararlanılan, nicel boyutu randomize kontrollü deneysel tasarımdan oluşturulan bir araştırmadır. Araştırma Eylül 2021-Ağustos 2022 tarihleri arasında, bir hastanenin doğumhane ünitesinde; dahil edilme kriterlerine uyan nicel veriler için toplam 70 (kontrol grubu:35;müdahale grubu:35) anne ile nitel veriler için müdahale grubundan 12 anne ile yürütüldü. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu, Yetersiz Süt Algısı Ölçeği, Emzirmeyi Bırakma Eğilimi Ölçeği, Emzirme Özyeterlilik Ölçeği”kullanılarak ilk izlem doğumhanede, diğer izlemler ise görüntülü konuşma aracılığıyla postpartum 2.-5. günler,13.-17. günler, 38.-40. günler, 2-3. aylar, 4-5. aylar arasında ve 6. ayın sonunda toplandı. Ayrıca müdahale grubuna Telesağlık Uygulamasından Duyulan Memnuniyet Düzeyi Derecelendirme Skalası ve nitel veriler için ise Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanıldı. Araştırmada müdahale grubuna doğumdan sonra altı ay boyunca belirlenen izlem sıklığında telesağlık uygulaması ile görselleştirilmiş mesajlar, e-broşür, videolar, eğitimlerin düz yazı hali gönderildi ve canlı destek verildi. Verilerin analizinde uygun istatistiksel testler ile tematik analiz yaklaşımı kullanıldı. Çalışmanın nicel bulgularında, müdahale grubundaki annelerin,13.-17.günlerdeki izlemlerden 6.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of breastfeeding support given to mothers with inadequate milk perception through telehealth application on mothers' giving only breast milk to their babies for the first six months. The study, which was carried out within the framework of mixed method, is a research using an explanatory sequential design, and its quantitative dimension is a randomized controlled experimental design. The study was conducted in the maternity unit of a hospital between September 2021 and August 2022 with a total of 70 mothers (control group: 35; intervention group: 35) for quantitative data and 12 mothers from the intervention group for qualitative data. Data were collected by using“Personal Information Form, Perceived Insufficient Milk Scale, Breastfeeding Attrition Prediction Tool, Breastfeeding Self-Efficacy Scale”, the first follow-up was performed in the delivery room and the other follow-ups were performed via video call between postpartum days 2-5, 13-17, 38-40, 2-3 months, 4-5 months and at the end of the 6th month. In addition, the Level of Satisfaction with Telehealth Application Rating Scale was used for the intervention group and the Semi-Structured Interview Form was used for qualitative data. In the study, the intervention group was sent visualized messages, e-brochures, videos, plain text versions of trainings and live support with telehealth application at the determined follow-up frequency for 6 months after birth. Appropriate statistical tests and thematic analysis approach were used to analyze the data.