Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin genel öz yeterliliklerinin incelenmesi
Investigation of general self-efficiencies of students faculty of sports sciences
- Tez No: 790180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YIKILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde öğrenim gören spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin Genel Öz Yeterlik algılarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediklerini tespit etmektir. Bu araştırmanın sonuçlarından elde edilecek olan veriler Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin genel öz yeterlilik düzeyleri hakkında bilgiler sağlayacaktır. Bundan hareketle elde edilmesi planlanan bilgiler, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin genel öz yeterlilik düzeylerini yükseltmek ve başarı oranlarının artmasına katkı sunacak olması araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda yapılan bu çalışma 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kuramsal çerçeve ve araştırma ile ilgili genel bilgilere, ikinci bölümde ise materyal metot başlığı altında yöntem, bulgular ve değerlendirmeler ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerine dayanan bu araştırmanın evrenini Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise 391 katılımcı oluşturmaktadır. Elde edilen veriler anket yöntemi ile toplanmış olup SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Katılımcıların genel öz yeterlik düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılaşma olup olmadığını tespit etmek amacıyla t-testi ve anova testleri yapılmıştır. Araştırmada erkek öğrencilerin daha gayretli, lisanslı öğrencilerin daha başarılı, antrenörlük bölümünde okuyan öğrencilerin düşük gayretli ve genç öğrencilerin daha azimli oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to determine whether the General Self-Efficacy perceptions of the students of the faculty of sports sciences studying at Ağrı İbrahim Çeçen University differ according to their demographic characteristics. The data to be obtained from the results of this research will provide information about the general self-efficacy levels of the students of the Faculty of Sport Sciences. The information planned to be obtained from this point of view reveals the importance of the research as it will contribute to the increase of the general self-efficacy levels of the students of the Faculty of Sports Sciences and to increase the success rates. In this direction, this study consists of 2 parts. In the first part, there is general information about the theoretical framework and research, and in the second part, information about the method, findings and evaluations under the title of material method. The population of this research, which is based on quantitative research methods, consists of the students of Ağrı İbrahim Çeçen University Faculty of Sport Sciences. The sample consists of 391 participants. The obtained data were collected by questionnaire method and analyzed in SPSS 22 program. In order to determine whether the general self-efficacy levels of the participants differ according to demographic characteristics, t-test and anova tests were performed. In the study, it was concluded that male students are more diligent, undergraduate students are more successful, students studying in the coaching department are less diligent and young students are more determined.