Farklı branşlarda görev yapan öğretmenlerde sporun yaşam becerilerine etkisi
The effect of sports on life skills of teachers working in different branches
- Tez No: 790181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YIKILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma farklı branşlarda görev yapan öğretmenlerde sporun yaşam becerilerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin demografik özelliklerine göre sporun yaşam becerilerine etkisi arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ağrı il merkezinde görev yapan ve bir spor dalıyla uğraşan branş (Sınıf, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik) öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada herhangi bir örnekleme yöntemine gidilmemiş olup araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 349 öğretmenle çalışma tamamlanmıştır. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu ve Sporun Yaşam Becerilerine Etkisi Ölçeği (SYBEÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımı, standart sapma, ortalama, min-max değerleri, ikili gruplarda bağımsız gruplar t testi, üç ve üzeri gruplarda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada istatistiksel anlamlılık p 0.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effect of sports on life skills of teachers working in different branches. In addition, it was aimed to determine whether there is a significant difference between the effects of sports on life skills according to the demographic characteristics of teachers. The universe of the research consisted of branch teachers (Classroom, Turkish, Religious Culture and Moral Knowledge, Mathematics) working in the city center of Ağrı in the 2022-2023 academic year and dealing with a branch of sports. No sampling method was used in the study, and the study was completed with a total of 349 teachers who agreed to participate in the study. Sociodemographic information form and the Effect of Sports on Life Skills Scale (ESLSS) were used as data collection tools in the study. Number, percentage distribution, standard deviation, mean, min-max values, independent groups t-test in paired groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) in groups of three or more were used to evaluate the data. Statistical significance in the study was accepted as p 0.05).