Beden eğitimi ve spor bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin akademik öz yeterliklerinin incelenmesi
The study of academic self-sufficiency of the students studying in the departments of physical education and sports
- Tez No: 397578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin akademik öz yeterliklerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini; Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümü öğrencileri oluştururken; örneklem gurubunu ise aralarından rastgele yöntemlerle seçilmiş 161'i erkek, 84'ü kadın olmak üzere toplamda 245 kişi oluşturmuştur. Araştırmada katılımcıların akademik öz yeterliliklerini ölçmek için; Ekici, (2012) tarafından geliştirilen, 33 soru ve 3 alt boyuttan oluşan akademik öz yeterlilik ölçeği kullanılmıştır. Anket 5'li Likert tipi bir anket olup Oldukça Fazla (5 puan), Fazla (4 puan), Kısmen Fazla (3 puan), Az (2 puan) ve Oldukça Az (1 puan) olarak belirlenmiştir. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için frekans analizi; genel ortalamalarını belirlemek için betimsel istatistik; cinsiyet, öğrenim şekli, düzenli spor yapma ve milli sporculuk durumlarına göre akademik öz yeterliliklerinin karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t-testi; bölüm, spor branşı, YGS giriş puanı, aile birey sayısı, sınıf ve aile gelirine göre akademik öz yeterliliklerinin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (Anova); farklılığının hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Scheffe testi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda; sosyal statü alt boyutunda beden eğitimi öğretmenliği bölümü ile rekreasyon (p=,006) bölümü arasında anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Buna göre; beden eğitimi öğretmenliği ( X =3,29±,652) bölümü öğrencilerinin, rekreasyon ( X =2,86±,539) bölümü öğrencilerine oranla daha fazla akademik öz yeterlilik düzeyine sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze academic self-sufficiency of the students studying in the departments of physical education and sports. The population of the study consists of the students studying in Atatürk University School of Physical Education and Sports and Kazım Karabekir Faculty of Education Physical Education Teaching department and the sample group consists of 161 male and 84 female in total 188 people randomly selected among these students. In the study in order to measure the academic self-sufficiency of the participants; the academic self-sufficiency measurement consists of 33 questions and 3 subdimensions developed by Ekici (2012) was used. The questionnaire is Likert Scale and the method of scoring was identified as quite a lot (5 points), a lot (4 points), partially (3 points), a few (2 points) and quite a few (1 point) In the study, frequency analyse was used to identify the demographic features, descriptive statistics was used to define general average, t- test was used to compare their academic self-sufficiency in terms of gender, education type, practicing regularly and being in national teams, one-way analysis of variance was used to compare their academic self-sufficiency in terms of student selection examination points, the number of people in the family, social class and income and finally Scheffe test was used to find out where the difference originates. After the study, it was found out that there is a significant difference between physical education teaching department and recreation department in terms of social status sub- dimension. In conclusion, it is clear that students of physical education teaching departments have more academic self-sufficiency than the students of recreation department.