Sekiz haftalık spor tırmanışı eğitiminin kaygı, mutluluk ve çeşitli motorik değişkenler üzerine etkisi
The effect of eight weeks of sport climbing training on anxiety, happiness and various motor variables
  1. Tez No: 790225
  2. Yazar: MEHMET MURAT DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor tırmanış eğitiminin daha önce spor tırmanış deneyimi olmayan bireyler üzerindeki fiziksel ve psikolojik etkilerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda üniversite öğrencilerinden oluşan örneklem seçilerek ve araştırma evrenini de daha önce spor tırmanışı yapmayan bireyler oluşturmuştur. 8 haftalık bir spor tırmanış antrenman programı tasarlanıp uygulanmış ve 28 gönüllü 14 deney ve 14 kontrol grubuna ayrılmıştır. Deney grubu 8 hafta boyunca haftada 3 gün spor tırmanış antrenmanına katılırken, kontrol grubu bu süre zarfında fiziksel aktivitede bulunmamıştır. Çalışmada ön-test ve son-test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmış olup antropometrik ölçümler, performans testleri, Oxford Mutluluk Ölçeği ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri'nin sürekli kaygı boyutu eğitim programının öncesinde ve sonrasında tüm katılımcılara uygulanmıştır. Eğitim programı öncesi ve sonrasında değişkenler arasındaki farkları incelemek için Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testleri kullanılmıştır. Ayrıca Mann-Whitney U Testi ön test verilerinde anlamlı çıkan dikey sıçrama ve sırt kuvveti Quade's ANCOVA ile yeniden hesaplanmıştır ve yorumlanmıştır. Sonuçlar, deney grubundaki katılımcıların dikey sıçrama, hem sol hem de sağ el için kavrama kuvveti, sırt kuvveti ve sürekli kaygılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Mutluluk ve esneklikte ise iyileşmeler gözlenmiş, ancak bu değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu çalışma diğer çalışmalardan farklı olarak 8 haftalık spor tırmanış eğitiminin sonunda sürekli kaygı ile ilgili olarak anlamlı istatistiksel sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca deney grubundaki tüm katılımcıların sol el pençe kuvvetinde gelişme bulmuştur. Sonuç olarak spor tırmanışın üniversite öğrencileri için fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenebilinir. Spor tırmanışın etkisinin daha kapsamlı bir şekilde anlaşılması için daha büyük örneklem boyutları, farklı yaş grupları ve bouldering gibi farklı tırmanış çeşitleriyle ilgili daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical and psychological effects of sport climbing training on individuals who have no previous sport climbing experience. For this purpose, a sample of university students was selected and the research population consisted of individuals who had not done sport climbing before. An 8-week sport climbing training program was designed and implemented and 28 volunteers were divided into 14 experimental and 14 control groups. The experimental group participated in sport climbing training 3 days a week for 8 weeks, while the control group did not engage in physical activity during this period. Pre-test and post-test control group experimental design was used in the study and anthropometric measurements, performance tests, Oxford Happiness Scale and trait anxiety dimension of State-Trait Anxiety Inventory were applied to all participants before and after the training program. Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank tests were used to examine the differences between the variables before and after the training program. In addition, vertical jump and back strength, which were significant in the Mann-Whitney U Test pre-test data, were recalculated and interpreted by Quade's ANCOVA. The results showed that the participants in the experimental group had statistically significant differences in vertical jump, grip strength for both left and right hand, back strength and trait anxiety. Improvements were also observed in happiness and flexibility, but these changes were not statistically significant. Unlike other studies, this study obtained significant statistical results on trait anxiety at the end of 8 weeks of sport climbing training. In addition, left hand claw strength of all participants in the experimental group improved. As a result, it can be said that sport climbing has positive effects on physical and mental health for university students. Further research with larger sample sizes, different age groups and different types of climbing such as bouldering is recommended for a more comprehensive understanding of the effects of sport climbing.