Sekiz haftalık kuvvet antrenmanının Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu erkek öğrencilerinde bazı kan hormon düzeyleri üzerine etkisi
The effects of eight weeks strength training on some blood hormones of Physical Education and Sports Students
- Tez No: 44914
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yaşları, x=21.53, ağırlığı, x=69.63 kg olan on dokuz Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencisiyle, sekiz hafta, haftada üç gün, kas yapıcı maksimal kuvvet antrenmanı ile vücut kompozisyonu parametreleri yanında testosteron, büyüme, kortizol ve insülin hormonlarının antrenmana cevabı araştırıldı. Deneklerin boy, ağırlık, vücut deri altı yağ yüzdeleri, biceps, göğüs, karın, kalça ve baldır çevre genişlikleri 1-RM metoduyla biceps curl, bench press, squat, military pres, rowing, dikey sıçrama ve leg curl maksimal kuvvet kapasiteleri tespit edildi. Dinamometre ile el pençe, sırt ve bacak maksimal kapasiteleri ölçüldü. Maksimum tekrarla'da mekik ve ters mekik kapasiteleri ölçüldü. Her denek için özellikleri doğrultusunda antrenman programı hazırlandı. Denekler ilk antrenman günü aç karnına saat 09.00'da laboratuara alınarak kan örnekleri alındı. Daha sonra denekler ilk antrenmanı yaptılar ve tekrar kan örnekleri alınarak çalışılmak üzere - 20 derecede bekletildi. Denekler kendileri için hazırlanan ve gittikçe artan, kas yapıcı maksimal kuvvet antrenmanını, sekiz hafta ve haftada üç gün çalıştılar. Antrenman biceps curl, bench pres, mekik, squat, military pres, leg curl, ters mekik ve rowing egzersizleri ile ortalama 8-10 tekrar ve iki set üzerinden yapıldı. Sekiz hafta sonra (son antrenmandan iki gün sonra), başlangıçta yapılan ölçüm işlemleri tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpuse of this study was to determine the effects of strength training on physical parametres, body composition, and testosteron, growth, Cortisol, insulin hormones. Nineteen physical education and sports students participated in this study. The subjects participated in the program 3 times a week; The subjects mean age and weight were"21.53 years and 69.63 kg. Height, body weight, body fat persent, vertical jump test, biceps, chest, abdomen, hip and upper leg diameters of the subjects were measured one day before training.Also, maksimal copacity of biceps curl, bench press, squat, mitary press, rowing and leg curl were determined by 1-RM method. Handgrip, leg and back strength as measured by dynamometer. Sit up and back sit-scores were determined by maximal repetition metod. A training program was designed for each students according to his test result. The blood samples were gathered at 9.00 a.m.before the first training. The second blood samples were taken as soon as they completed training, and the samples were preserved in -20°C. Each subject performed his training program that was consisted of biceps curl, bench press, sit-up, back sit-up, squat, military press, leg curl, rowing exercises, included 8-10 number of repetition and two sets, 8 week later same measurements were taken two days later from the last training.