Sekiz haftalık step-aerobik çalışmasının 12-14 yaş arası kız öğrencilerde sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk değişkenleri üzerine etkisinin araştırılması
The effect of 8 weeks step-aerobic study on the physical fitness parameters related to the health among 12-14 aged female studentes
  1. Tez No: 311241
  2. Yazar: EYLEM ALTUNÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Altunöz E, Sekiz Haftalık Step-Aerobik Çalışmasının 12-14 Yaş Arası Kız Öğrencilerde Sağlıkla İlişkiliFiziksel Uygunluk Değişkenleri Üzerine Etkisinin Araştırılması, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık BilimleriEnstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisan Tezi, Van, 2010. Bu araştırma 12-14 yaş kızöğrencilerde 8 haftalık step-aerobik egzersiz programının bazı fiziksel uygunluk değişkenleri üzerine etkisiniincelemek amacı ile yapıldı. Araştırma 20 denek 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 kız öğrenci ilegerçekleştirildi. Yaş ortalamaları deney grubu için 12,65±0,587, kontrol grubu için 12,63±0,761'dir. Çalışmayakatılan denekler çalışma süresince başka bir egzersiz programına katılmadı. Denek grubuna haftada 3 gün 60dakika süreli step-aerobik egzersiz programı uygulandı. Araştırma grubunun egzersiz programı öncesi ve sonrasıvücut kompozisyon değerleri, esneklikleri, aerobik güçleri, kassal dayanıklılık ve dikey sıçrama değerleri alındı.Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi wilcoxon signed ranks test ile yapıldı. Çalışma sonunda deney grubununvücut kompozisyonu değişkenlerinden Vücut-Kitle-Oranı (VKO) ortalama değerlerinde istatistiksel olarakanlamlı bir artış bulundu (p< 0,05). Vücut kompozisyon değişkenlerinden V.Y.Y., V.Y.K., B.K.O.,B.K.I.ortalama değerlerinde düşüşler görüldü.
Özet (Çeviri)
Altunöz E, The effect of 8 weeks step-aerobic study on the physical fitness parameters related to the healthamong 12-14 aged female studentes. University of Yüzüncü Yıl, Institute of Healt Sciens, master thesis,deportment of physical education and sports, Van, 2010. This study was performed on girl student who were12-14 years old in order to research the effect of 8-week-step-aerobik exercise programme on some physicalfitness parameters. Research has been composed of 40 students, 20 of them are experimental group and 20 ofthem are control group. Average age of experimental group is 12,65+ 0,587, and average age of control group is12,63+0,761. Experimentals have been warned against not to practice other excercises during study process. Forthree days 60 minutes step-aerobic-excercise-programme has been practised to experimental group. Before andafter excercise programme, research group?s body composion rate, their flexibility, aerobic capacity, muscularresistance, vertical jumping rate have been taken. Statistical rate of the data was done with wilcoxon signedranks. at the end of the study It has been found that there is a significant increase on experimental group?s bodycomposition veriable as B.M.O. average rate (p< 0,05). Decreases have been seen on average rate of P.B.F,M.B.F, W.H.R ve B.M.I. which are body composition veriable.