Hipertansiyon hastalarında kan basıncı değişkenliğine etki eden faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting blood pressure variability in hypertension patients
- Tez No: 790227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN BAHADIR BAŞGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada 50 yaş ve üzeri hipertansiyon hastalarında kısa süreli kan basıncı değişkenliği ile antikolinerjik yük arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ambulatuvar kan basıncı ölçümü yapılan 50 yaş ve üzeri hipertansiyon tanılı hastalar ile ölçüm bitiminde görüşülmüştür ve aydınlatılmış onam formunu onaylayanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların adı, soyadı, görüşme tarihi, doğum tarihi, sigara kullanımı, alkol kullanımı, kullandığı ilaçlar, kullandığı ilaçların kullanım süreleri bilgilerini içeren veri toplama formu, hastaların çalışmaya dahil edildikleri gün doldurulmuştur. Hastaların kullandığı ilaçların antikolinerjik yükü Antikolinerjik Bilişsel Yük Ölçeği (ACB) skorlamasına göre hesaplanmıştır. Hastaların 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümlerine göre kan basıncı değişkenliği standart sapma (SD) yöntemi, standart sapmanın değişim katsayısı (SD-CoV) yöntemi ve gece ve gündüz sürelerine göre ağırlıklı SD ortalaması (wSD) ile değerlendirilmiştir. Daha sonra girilen veriler istatistiksel açıdan incelenmiştir. Veriler ortalama ± standart sapma olarak verildi ve p değeri
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between short-term blood pressure variability and anticholinergic load in hypertension patients aged 50 years and over. Materials and Methods: Patients with hypertension diagnosed at the age of 50 and over whose ambulatory blood pressure was measured were interviewed at Gülhane Training and Research Hospital at the end of the measurement and those who approved the informed consent form were included in the study. Patients with hypertension diagnosed at the age of 50 and over whose ambulatory blood pressure was measured were interviewed at Gülhane Training and Research Hospital at the end of the measurement and those who approved the informed consent form were included in the study. The data collection form containing the name, surname, interview date, date of birth, smoking, alcohol use, medications used, duration of use of medications used by the patients was completed on the day the patients were included in the study. The anticholinergic burden of the drugs used by the patients was calculated according to the Anticholinergic Cognitive Burden Scale (ACB) scoring. The variability of blood pressure according to the 24-hour ambulatory blood pressure measurements of the patients was evaluated by the standard deviation (SD) method and weighted SD average (wSD) according to the duration of day and night the coefficient of change of standard deviation (SD-CoV) method. The data entered were then evaluated statistically. The data were presented as mean ± standard deviation and a p-value