Covıd-19 geçirmiş olan hastalardaretina ve optik disk vasküler dansitesinin optik koherens tomografi anjiyografi ve görme yollarının görsel uyarılmış potansiyeller ile değerlendirilmesi
The evaluation of the retinal and optic disc vessel density with optical coherens tomography angiography and visual evoked potentials of the visual pathways in Covid-19 patients
  1. Tez No: 790255
  2. Yazar: ÖZDEMİR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve amaç: 2020 yılında başlayan COVID pandemisi dünya nüfusunun %10' undan fazlasını etkilemiş olup vaskülopati ve nöropatiye sebep olmaktadır. Çalışmamızda COVID-19 hastalığı geçirmiş kişilerin uzun dönemde (18-24 ay sonrası) retina ve optik disk vasküler yapılarını optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile görme yollarındaki etkilerini görsel uyarılmış potansiyeller (VEP) ile değerlendirilmesi ve kontrol grubuyla karşılaştırılması planlandı. Gereç ve yöntemler: Aralık 2020 - Mart 2021 tarihleri arasında hastanemizde Covid-19 sebebiyle tedavi almış ve iyileşmiş, PCR pozitifliği üzerinden 18-24 ay geçmiş olan 77 hastanın 154 gözü çalışmaya alındı. Pulmoner tutulumu olmayan 30 hasta (Grup 1), pulmoner tutulumu olan 47 hasta (Grup 2) ve sağlıklı 36 kişiden oluşan (Grup 3) kontrol hastaları çalışmaya dahil edildi. Hastaların tam oftalmolojik muayeneleri yapıldı ve OKTA ile arka segment vasküler yapıları, VEP ile görsel uyarıya yanıt oluşturan potansiyelleri analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda gruplar arasında OKTA parametreleri değerlendirildiğinde, foveal avasküler zon (p=0,199), subfoveal koroid kalınlığı (p=0,233), koryokapillaris kan akımı (p=0,14), retina kalınlığı (p=0,121) parametrelerinde gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Retina sinir lifi tabakası alt yarı alan kalınlığında kontrol grubuna göre pulmoner tutulumu olan COVID hastalarında istatistiksel olarak anlamlı azalma görüldü (p=0,028). Pulmoner tutulumu olmayan COVID hastalarında kontrol grubuna göre azalma görülse de istatistiksel olarak anlamlı değildi. Radial peripapiller kapiller pleksus (RPK) total vasküler dansite değerinde pulmoner tutulumu olan hastalarda ve pulmoner tutulumu olmayan hastalarda kontrol grubuna göre azalma görüldü (p=0,027). Yüzeyel kapiller pleksus (YKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) foveal bölge vasküler dansitesi pulmoner tutulumu olmayan hastalarda, pulmoner tutulumu olan hastalara göre ve kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (Sırasıyla p=0,031 ve p=0,011). YKP total dansite, üst yarı alan dansite, alt yarı alan dansite, parafoveal dansite ve perifoveal dansitede gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. (Sırasıyla p=0,134, p=0,265, p=0,083, p=0,237, p=0,068) DKP total dansite, üst yarı alan dansite, alt yarı alan dansite, parafoveal dansite ve perifoveal dansitede gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. (Sırasıyla p=0,531 , p=0,725 , p=0,219 , p=0,308 , p=0,638) P100 latansında COVID hastalarında, kontrol grubuna göre artış görülse de istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0,17). Sonuç: COVID geçirmiş olan hastaları 18-24 ay sonra yapılan kontrollerinde değerlendirdiğimiz çalışmamızda, RSLT alt yarı alan ve RPK total vasküler dansite değerinde pulmoner tutulumu olan COVID hastalarında daha belirgin olmak üzere, kontrol grubuna göre azalma olduğu görülmüştür. P100 latansı değerinde COVID hastalarında kontrol grubuna göre artmış olsa da istatiksel olarak anlamlı değildi. YKP ve DKP foveal vasküler dansite değerinin pulmoner tutulumu olmayan hasta grubunda, pulmoner tutulumu olan hasta grubu ve kontrol grubuna göre fazla olduğu görüldü. Çalışmamız COVID geçirmiş hastalarda 18-24. ay sonra uzun dönemde OKTA ve VEP değerlendirmelerinin yapıldığı literatürdeki ilk çalışma olması nedeniyle değerlidir.
Özet (Çeviri)
Aim : The COVID pandemic, which started in 2020, has affected more than 10% of the world's population and causes vasculopathy and neuropathy. In this study, it was planned to evaluate the retinal and optic disc vascular structures with optical coherence tomography angiography (OCTA) and visual evoked potentials (VEP) in the long term (after 18-24 months) of people with COVID-19 disease and to compare them with the control group. Materials and methods : 154 eyes of 77 patients who were treated and recovered in our hospital between December 2020 and March 2021 due to Covid-19 and whose PCR positivity had passed 18-24 months were included in the study. Thirty patients without pulmonary involvement (Group 1), 47 patients with pulmonary involvement (Group 2), and 36 healthy control patients (Group 3) were included in the study. Complete ophthalmologic examinations of the patients were performed and posterior segment vascular structures were analyzed with OCTA, and their potential to respond to visual stimuli with VEP were analyzed. Results: When OCTA parameters were evaluated between the groups in our study, no statistically significant difference was found in parameters such as foveal avascular zone (p=0.199), subfoveal choroidal thickness (p=0.233), choriocapillaris blood flow (p=0.14), retinal thickness (p=0,121). A statistically significant decrease was observed in the retinal nerve fiber layer in the lower half-field thickness in COVID patients with pulmonary involvement compared to the control group (p=0.028). Although it was lower than the control group in COVID patients without pulmonary involvement but it was not statistically significant. The radial peripapillary capillary plexus (RPCP) total vessel density value decreased in patients with and without pulmonary involvement compared to the control group (p=0.027). The vascular density of the superficial capillary plexus (YKP) and deep capillary plexus (DKP) foveal region was found to be significantly higher in patients without pulmonary involvement compared to patients with pulmonary involvement and in the control group (p=0.031 and p=0.011, respectively).There was no statistically significant difference between the groups in SCP total density, upper half field density, lower half field density, parafoveal density and perifoveal density (p=0.134, p=0.265, p=0.083, p=0.237, p=0.068 , respectively). There was no statistically significant difference between the groups in DCP total density, upper half field density, lower half field density, parafoveal density and perifoveal density (p=0,531 , p=0.725 , p=0.219 , p=0.308 , p=0.638 , respectively). Although there was an increase in P100 latency in COVID patients compared to the control group but it was not statistically significant (p=0.17). Conclusion: In our study, in which we evaluated patients who had COVID-19 in their controls after 18-24 months, it was observed that there was a decrease in the lower half of the RNFL and the total vascular density of RPK value compared to the control group, more prominently in COVID patients with pulmonary involvement. Although the latency of P100 was increased in COVID patients compared to the control group, it was not statistically significant. It was observed that the SCP and DCP foveal vessel density values were higher in the patient group without pulmonary involvement than in the patient group with pulmonary involvement and the control group. Our study is valuable because it is the first study in the literature to evaluate OCTA and VEP in the long-term, such as 18-24 months after COVID.