OECD ülkelerinde COVİD-19 fatalitesi ile kaliteli sağlık hizmetinden duyulan memnuniyet ilişkisi
The relationship between COVİD-19 fatality and satisfaction from quality HEALTH care in oecd countries
- Tez No: 790269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: OECD ülkelerinde COVID-19 fatalitesi ile kaliteli sağlık hizmetinden duyulan memnuniyet ilişkisinin; birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkinliği ve yataklı tedavi hizmetlerinin etkinliği göz önünde bulundurularak incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bağımlı ve bağımsız değişkenler arası ilişkiyi değerlendirmek için, 27 OECD ülkesinin verileri açık erişimli web sitelerinden toplanmıştır. Bağımlı değişken COVID-19 fatalitesi, bağımsız değişkenler; birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkinliği, yataklı tedavi hizmetlerinin etkinliği, gayr-i safi yurtiçi hasıla, ortanca yaş, hasta yatağı sayısı, yoğun bakım yatağı sayısı, doktor ve hemşire sayısı, bilgisayarlı tomografi cihazı sayısı, eğitim durumu ve hava kirliliği olarak alınmıştır. Tüm değişkenlere ilişkin verileri elde edilebilen ülkeler çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin analizinde Spearman Rho korelasyon ve kısmi korelasyon kullanılmış ayrıca lineer regresyon analizi yapılmıştır. BULGULAR: Olgu fatalite oranları ile yataklı tedavi hizmetlerinin etkinliği arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: The relationship between COVID-19 fatality and satisfaction with quality health care in OECD countries; considering the effectiveness of primary health care services, the effectiveness of secondary health care services was intended to be examined. MATERIALS AND METHODS: To assess the relationship between dependent and independent variables, data from 27 OECD countries were collected from open access websites. Dependent variable COVID-19 fatality, independent variables; effectiveness of primary health care services, effectiviness of secondary health care services, gross domestic product, median age, number of patient beds, number of intensive care unit beds, number of doctors and nurses, number of computed tomography scanners, educational status and air pollution. Countries with available data on all variables were included in the study. Spearman Rho correlation and partial correlation were used in the analysis of the data, and linear regression analysis was performed. RESULTS: A statistically significant relationship was found between case fatality rates and the effectiveness of secondary health care services (p0.05).