Sezaryen doğum sonrası vajinal doğum olasılığının TOLAC hesaplama yöntemi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the possibility of vaginal delivery after cesarean section according to the TOLAC calculation method
- Tez No: 790324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, DOÇ. DR. CAN ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Günümüzde artan sezaryen oranlarının engellenmesinde, sezaryen sonrası vajinal doğum önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı hastanemiz gebe polikliniklerine başvuran primer sezaryen öyküsü olan gebelerin sezaryen sonrası vajinal doğum olasılığının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel desendeki çalışma primer sezaryen öyküsü olan 200 gebe ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılmayı kabul eden gebelerin MFMU Ağ hesaplayıcısı ile TOLAC puanları hesaplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan gebelerin yaş ortalaması 30,2±5,5 idi. Tüm grup ele alındığında TOLAC puan ortalaması 74,7±8,3'tür.
Özet (Çeviri)
Aim: Vaginal delivery after cesarean section has an important place in the prevention of increasing cesarean rates today. The aim of this study is to determine the probability of vaginal delivery after cesarean section in pregnant women with a history of primary cesarean section who applied to the pregnant outpatient clinics of our hospital. Material and Methods: The study in a cross-sectional design was conducted with 200 pregnant women with a history of primary cesarean section. TOLAC scores of the pregnant women who accepted to participate in the study were calculated with the MFMU Network calculator. The obtained data were analyzed in SPSS program. Cases with a P-value below 0.05 were considered statistically significant. Results: The mean age of the pregnant women included in the study was 30.2±5.5. When the whole group is considered, the TOLAC mean score is 74.7±8.3.