Akdeniz Üniversitesi Adli Tıp anabilim dalına ceza ehliyeti değerlendirilmesi için müracaat ettirilen erişkinlerin adli psikiyatrik ve sosyodemografiközelliklerinin incelenmesi
Examination of the forensic psychiatric and sociodemographic characteristics of adults WHO are applied to the Akdeniz University department of forensic medicine for the evaluation of criminal license
  1. Tez No: 790325
  2. Yazar: MUSTAFA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ceza sorumluluğu kavramı, eski çağlardan beri hem kamu vicdanı açısından, hem de hukuki ve tıbbi açılardan en tartışmalı konulardan biri olmuştur. Günümüzde bu kavram üzerinde eskiye göre güçlü bir toplumsal fikir birliği bulunmaktadır ve ülkemizde Türk Ceza Kanunun 31. maddesinde yaş küçüklüğü, 32. maddesinde akıl sağlığı, 33. maddesinde sağır ve dilsizlik, 34. maddesinde ise geçici nedenler, alkol veya uyuşturucu madde etkisinde olma başlıkları altında yasal çerçevede ele alınmıştır. Çalışmamızda Anabilim Dalımıza erişkinlerde ceza ehliyeti değerlendirilmesi için müracaat ettirilmiş olguların ceza sorumluluğu kararları ile, sosyodemografik özelliklerinin, işledikleri iddia olunan suç türlerinin ve adli psikiyatrik özelliklerinin birbiriyle ilişkisinin değerlendirilmesi ve bu sayede literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalına 01.01.2016- 31.12.2020 tarihleri arasında ceza ehliyeti değerlendirilmesi için müracaat ettirilen olguların verileri retrospektif olarak Anabilim Dalı fiziki arşivi, elektronik rapor veri tabanı ve Hastanemiz Mia-Med bilgi işlem sistemi üzerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of criminal responsibility has been one of the most controversial topics in terms of public conscience, legal and medical aspects since ancient times. Today, there is a strong social agreement on this concept compared to the past, and this situation is also taken into the legal framework in Turkish laws under Turkish Penal Code 31st, 32nd, 33rd and 34th articles, which comprises crimes committed by underage, mental health disorders, deafness and temporary reasons, such as being under the influence of alcohol or drug, respectively. In our study, it was aimed to evaluate the relationship between criminal responsibility decisions, types of crimes alleged to have been committed, sociodemographic and forensic psychiatric characteristics of the adult cases that were applied to Forensic Medicine Department for the evaluation of criminal responsibility, thus, to contribute to the medicolegal literature. The data of the cases, which were applied to Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine for the evaluation of criminal responsibility between 01.01.2016 and 31.12.2020, were obtained retrospectively through the electronic and physical archive of Forensic Medicine Department, and the Mia-Med information processing system of the Hospital.