5-15 yaş çocuklarda obezite ve beslenme düzeyi ile kan basıncı ilişkisi
The relationship between obesity and nutrition level and blood pressure in children aged 5-15
- Tez No: 790323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAH TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu araştırmada bir Aile Hekimliği Birimi (AHB)'ne kayıtlı 5-15 yaş çocuklarda obezite ve beslenme düzeyi ile kan basıncı ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Pendik İlçesinde yaşayan, Malazgirt Aile Sağlık Merkezi (ASM), 097no'lu AHB'ne kayıtlı 5-15 yaş arası gönüllü katılımcılar dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara araştırmacılar tarafından hazırlanan ve sosyodemografik özellikleri değerlendiren bir anket formu ile beslenme alışkanlıklarını değerlendiren Türkçe geçerlik ve güvenirliği olan Çocuk Beslenme Anketi (ÇBA) uygulanmıştır. Katılımcıların obezite değerlendirmesi amacıyla boy, kilo ve bel çevresi ölçülmüş ve yaş gruplarına göre obezite varlığı ve sınıflaması yapılmıştır. Ayrıca katılımcıların her iki koldan 5'er dakika ara ile toplam 3 defa kan basıncı ölçülmüş ve her iki kol için bu kan basıncı ölçümlerinin ortalaması alınmıştır. Ardından katılımcıların yaş gruplarına göre her iki kol için kan basıncı ortalaması kan basıncı sınıflamasına göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan toplam 169 katılımcının yaş ortalaması 9,6±2,9 yıl olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan çocukların 127(%75,1)'i normal kilolu, 19(%12,8)'i fazla kilolu, 23(%13,6)'ı obez olarak gözlenmiş olup, 29(%17,2) katılımcıda abdominal obezite tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmaya katılan çocukların 126(%75,6)'sının kan basıncı normal, 14(%8,3)'ü artmış kan basıncı, 26(%15,4), evre1 hipertansiyon ve 3(%1,8)'i evre2 hipertansiyon olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to evaluate the relationship between obesity and nutrition level and blood pressure in children aged 5-15 years who are registered in a Family Medicine Unit. Materials and Methods: Volunteer participants aged 5-15 years old, registered in Family Medicine Unit No. 097, Malazgirt Family Health Center, living in Pendik District were included in the study. A questionnaire form prepared by the researchers and evaluating the sociodemographic characteristics and the Child Nutrition Questionnaire (CNQ), which has a validity and reliability in Turkish, was applied to all participants.. In order to evaluate the obesity of the participants, height, weight and waist circumference were measured and the presence and classification of obesity was made according to age groups. In addition, the blood pressure of the participants was measured 3 times in both arms at 5-minute intervals and the average of these blood pressure measurements for both arms was taken. Then, the mean blood pressure for both arms according to the age groups of the participants was evaluated according to the blood pressure classification. Results: The average age of 169 participants, participating in the study was determined to be 9.6 ± 2.9 years. Of the children participating in the study, 127 (75.1%) were observed to be normal weight, 19 (12.8%) were overweight, 23 (13.6%) were obese, and 29 (17.2%) of them had abdominal obesity. In addition, 126 (7.6%) of the children included in the study had normal blood pressure, 14 (8.3%) increased blood pressure, 26 (15.4%) stage1 hypertension and 3 (1.8%) stage 2 hypertension. When body mass index (BMI) is evaluated according to blood pressure groups BMI was 16.8 ± 2,9 kg / m2 in children with normal weight, 21.7 ± 3,9 kg / m2 in children with increased blood pressure, and 22,2±4,6 kg/m2 in those with stage 1 hypertension.