Büyük Doğu Krizinde (1875-1878) İngiliz kamuoyu ve dış politikasında Çerkesler ve Çerkes İmajı
Circassian image in British Public opinion and Foreign Policy during the Great Eastern Crisis (1875-1878)
- Tez No: 790351
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 560
Özet
1875-78 Büyük Doğu Krizi sürecinde İngiliz kamuoyunda oluşturulan olumsuz Çerkes imajının sebeplerini ve sonuçlarını açıklamak amacıyla hazırlanan bu çalışma, kriz sürecinde İngiliz kamuoyunda 'öteki'ni temsil eden Çerkes imajını oluşturan süreçleri ve neticelerini sorgulamaktadır. Çalışma, İngiliz kamuoyunda oluşturulan Çerkes imajının, beynelmilel meselelerle dönemselleştirilen, İngiliz kamuoyunun gösterdiği reaksiyonlar neticesinde belirlendiğini, dönemsel olarak değiştiğini, Çerkeslerin her dönemde Batıda Şarklıya atfedilen oryantal imgelerle tasvir edildiklerini, bu tasvirin neticesinde ise her dönemde yeni bir Çerkes imajının oluşturulduğunu ve bu imajın İngiliz dış politika kararlarında etkili olduğunu savunmaktadır. Bu bağlamda çalışma, 1875-78 Büyük Doğu Krizi sürecinde Çerkeslere dair oluşturulan imgelerin ve imajın anlamlandırılabilmesi için İngiliz kamuoyundaki Çerkes bilgisini; (1) Kafkas-Rus Savaşları, (2) Çerkes Sürgünü, (3) Çerkes iskânları ve (4) 1875-78 Büyük Doğu Krizi olmak üzere dört farklı episteme dönemine ayırarak analiz eder ve dördüncü döneme odaklanır. Her dönemde oluşturulan Çerkes imajının, oryantalist temsillerin replikası olarak kurgulanmış bir 'söylem' olduğunu savunur. Edward Said'in 'Oryantalizm' kavramlaştırması bağlamında teorik bir temel kurulan ve 'nitel araştırma yöntemi' kullanarak hazırlanan bu çalışma, 1875-78 Büyük Doğu Krizi'nde Çerkesleri merkeze alması, İngiliz gazete metinlerinden bir Çerkes imajı çalışması yapılabileceğini göstermesi ve daha önce kullanılmamış bir külliyatı Edward Said'in 'Oryantalizm' kavramsallaştırmasıyla okuması dolayısıyla alana katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to explain the causes and consequences of the negative image of the Circassians which was created in British public opinion during the Great Eastern Crisis of 1875-78. It questions the processes and outcomes of the emergence of the image of the Circassian as 'Other' in British public opinion during a time of war. The study defends the following arguments: that the image of the Circassian was shaped by the British public's reaction to contemporary political events, and changed in unison with British foreign policy stances, created in the British public, is constructed as a result of the reaction of the British public, periodized by international problems, periodically changing, while Circassians have always been depicted with extravagant oriental imagery attributed to the 'Oriental' in the West. As a result of this depiction, the character and mode of such depictions transformed with the evolving political climate. These portrayals then became influential in British foreign policy decisions. In this context, the present study examines the accumulation of Circassian 'knowledge' within the British public in order to make sense of the representation of the Circassian 'Other' during the Great Eastern Crisis of 1875-78. The study will be divided into four distinct epistemic periods: (1) Caucasian-Russian wars, (2) Circassian exile, (3) Circassian settlements and (4) Analysis of the Great Eastern Crisis of 1875-1878, with greatest focus on the fourth. It argues that the Circassian image created in each period is a 'discourse' built as a replica of Oriental representation. The following is a qualitative study which draws upon and develops the theoretical framework of Edward Said's conceptualization of 'orientalism.' Its contributions to the field are various and include its unique focus on the Circassians of the Great Eastern Crisis of 1875-78, its demonstration that the study of Circassian representations may be carried out on the basis of the texts of British newspapers, and its reading of a previously unused corpus with Edward Said's conceptualization of 'Orientalism' at its center.