1970-1980 arası Türk kadın romancıların eserlerinde ideoloji ve aile
Ideology and family in Turkish women novelists between 1970-1980
  1. Tez No: 790366
  2. Yazar: TUBA DENİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
İdeoloji kavramı ortaya çıktığı on sekizinci yüzyıldan bu yana dünya siyasî tarihine yön vermede etkili olmuş ve toplumları pek çok yönüyle değişime uğratmıştır. Dünya çapında etkili olan ideolojilerin kökenlerinde yatan fikirlerin kaynağı ile insan varlığına dair temel meselelerin örtüşüyor ve birbirlerinden besleniyor oluşu, ideolojilerin yüzyıllar boyunca etkin olmalarını sağlamıştır. İnsan aklına duyulan sonsuz güvenle biçimlenmeye başlayan bu süreç bilim ve teknolojideki ilerlemelerden, rejim değişikliklerine varıncaya dek siyasal alan başta olmak üzere hemen her alanda büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bir süreç olmuştur. Osmanlı entelijensiyasının ideolojilerle tanışması on dokuzuncu yüzyılda vuku bulur. Tanzimat döneminde görünür hale gelen bu tanışma yüzyılı aşkın bir süre boyunca sadece siyaset alanda değil edebiyat alanında da etkili olmuştur. Türk romanı bu anlamda ideolojik, sosyo-kültürel farklılıkların bir biçimde görünür olduğu zeminlerden biridir. Bu çalışma Türk siyasetinin en çalkantılı dönemlerinden olan 1970 ve 1980 arası süreci merkeze almaktadır. Siyasî süreçlerle topluma yayılım alanı elde eden ideolojilerin aileler üzerinde ne gibi etkiler oluşturduğu, bu etkilerin ne gibi toplumsal olgulara neden olduğu bu dönemde yayınlanmış, kadın yazarlara ait romanlar üzerinden anlaşılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the concept of ideology emerged in the eighteenth century, it has been influential in shaping world political history and has changed societies in many ways. The fact that the source of the ideas/ideas that lie at the root of the ideologies that are influential around the world and the basic inquiries about the human existence overlap and feed off each other, has enabled the ideologies to be effective in a process that has exceeded centuries. This process, which started to be shaped by the endless trust in the human mind, has been a process in which great changes and transformations have been experienced in almost every field, from advances in science and technology to regime changes, especially in the political field. It took the nineteenth century for the Ottoman intelligentsia to become acquainted with ideologies. This acquaintance, which became visible in the Tanzimat period, has been influential not only in the political field but also in the world of thought for more than a century. In this sense, the Turkish novel is one of the grounds where ideological, socio-cultural differences are somehow visible. This study focuses on the period between 1970 and 1980, one of the most turbulent periods of Turkish politics. It is tried to be understood through the novels published in this period what kind of effects the ideologies that have spread to the society through political processes have created on families and what kind of social phenomena these effects have caused.