Türkiye-Suriye ilişkileri ve Arap Baharı sonrası Türkiye'nin dönüşen sınır politikaları
Turkey – Syria relations and Turkey's transforming border policies after the Arab Spring
- Tez No: 790365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAÇİN İDİL ÖZTIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sınırlar, devlet hâkimiyetinin varlığını, devlet egemenliğini ve bağımsızlığını simgeler. Yapay, doğal ve antromorfik olarak tanımlanan sınırlar, sınır anlaşmazlıklarını ve sınır güvenliği kavramını da beraberinde meydana getirmiştir. Ulus devletler, varlığını sürdürebilmek için anlaşmalarla ya da çatışmalarla çizilen mevcut sınırlarını korumayı, sınırlarında güvenliği sağlamayı amaçlar. Türkiye, siyasi dinamiklerin değişim gösterdiği ve ortak tarihe sahip olduğu ülkelerin yer aldığı bir bölgede bulunmaktadır. Cumhuriyet tarihi boyunca, jeopolitik gerekçeler nedeniyle Türkiye; terör, kaçakçılık ve istenmeyen göç gibi sınır güvenliğini tehdit eden unsurlara karşı politikalar geliştirmiştir. Tez, Türkiye – Suriye ilişkilerini ve Arap Baharı başladıktan sonra Suriye'de krizin derinleşmesi ile sınır güvenliğini tehdit eden unsurların çeşitlenmesi sonrası, Türkiye'nin sınır güvenliği politikalarının nasıl dönüştüğünü incelemektedir. Suriye sınır politikalarının dönüşümünün literatürde bir bütün olarak ele alınmadığı gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda sınır araştırmalarına yeni bir katkı sağlamayı, sınır güvenliği çalışanlara kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır. Bilimsel bir zemin oluşturabilmek için öncelikle sınır ve sınır güvenliği üzerinden kavramsal çerçeve çizilmiştir. Ardından iki ülke arasındaki ilişkiler ve sınır politikalarının şekillenmesinde etkili olan gelişmeler; geriye dönük araştırmalar ile tarihsel olaylar çerçevesinde işlenmiştir. Arap Baharı süreci ve Suriye iç savaşı ele alınarak konu, Suriye ile özelleştirilmiştir. Türkiye'nin dönüşen Suriye sınır politikası ve sınırlardaki entegre sınır güvenlik sistemleri kapsamında alınan askeri ve fiziki tedbirler incelenmiş, sınır ötesi operasyonlar değerlendirilmiştir. Son olarak ileriye dönük araştırmalar yaparak Peşaver örneğine dikkat çekilmiştir. Kitaplar, makaleler, gazete arşivleri ve elektronik ortamdaki kaynaklar üzerinden literatür taraması yapılarak elde edilen bilgiler sınır güvenliği mefhumu üzerine inşa edilmiştir. Tez, 30 Haziran 2020 ile sınırlandırılmış, bu tarihten sonraki gelişmeler teze dâhil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Borders symbolize the existence of state sovereignty and independence. Borders defined as artificial, natural and anthropomorphic have brought about border disputes and the concept of border security. Nation states aim to protect their existing borders drawn by agreements or conflicts and to provide security at their borders in order to survive. Turkey is located in a region where countries shared a common history and political dynamics change a lot often.Throughout the history of the Republic, due to geopolitical reasons, Turkey; has developed policies against factors that threaten border security such as terrorism, smuggling and unwanted migration. The thesis examines Turkey-Syria relations and how Turkey's border security policies have been transformed by the diversification of the elements that threaten the border security with the deepening of the crisis in Syria after the start of the Arab Spring. It has been observed that the transformation of Syrian border policies is not addressed as a whole in the literatüre. In this regard, it aims to make a new contribution to researches about borders and to create resources for border security workers. In order to create a scientific basis, a conceptual framework was drawn primarily on the border and border security. Then, the developments that were effective in shaping the relations and border policies between these two countries have been studied within the framework of retrospective research and historical events. The subject focuses on Syria by considering the Arab Spring process and the Syrian civil war. The military and physical measures taken within the scope of Turkey's transforming Syrian border policy and integrated border security systems at the borders were examined, and cross-border operations were evaluated. Lastly, attention was drawn to the example of Peshawar by conducting prospective research. The information obtained by scanning the literature on books, articles, newspaper archives and electronic sources is built on the notion of border security. Topics studied in the thesis include the developments that have been taking place before 30 June 2020.