Civility in the enchanted city: The khanqah and teachings of Hazrat Nizamuddin Awliya
Büyülü şehirde edep: Hazrat Nizamüddin Evliye'nin hanka ve öğretimleri
- Tez No: 790377
- Danışmanlar: PROF. DR. BRUCE LAWRENCE, DOÇ. DR. HEBA RAOUF EZZAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Edep, çeşitli şekillerde sosyal bir norm, bir tutum, hatta bir erdem olarak tanımlanmıştır. Ona eklenen çok çeşitli atıflar, sürdürülebilir bir toplumun inşası için vazgeçilmez olduğu kadar çok yönlülüğünü de göstermektedir. Yine de edep tarih ve toplumlar arasında ne kadar yaygındır? Bu, kavramı, Norbert Elias tarafından tanımlanan ve savunulan edebın“uygarlık sürecine”bağlı olduğu, genellikle Avrupa merkezli kavramsallaştırmasından uzaklaştırmaya çalışan bir sorudur. Bu tez, Hazreti Nizamuddin Evliya'nın on üçüncü yüzyılın başlarında Hindistan'daki Çişti hanqahını yakınlaştırarak, çok farklı bir sosyal bağlamda bir edeb incelemesi yapmaktadır. Temeldeki çekişme, bu çevredeki edebin, adab, fütüvvet ve gharib nawazi'nin anahtar Sufi kelimeleri aracılığıyla ifade edildiği, bir Leviathan Devletinin medenileşme sürecine bağlı olmadığıdır. Aksine, karizmatik bir Şeyh tarafından yetiştirilen ve yüceltilen, khanqah'ın yoldaşlığının desteklediği ve edebın kazanılmasını ve sağlamlaştırılmasını mümkün bir süreç haline getiren kararlılıkla“büyülenmiş”bir dünyada temellenen bireysel ahlaki benlikti. Bu tez, bu projenin sosyolojik bir incelemesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Civility has been variously described as a social norm, an attitude, even a virtue. The wide variety of ascriptions attached to it indicate as much its versatility as its indispensability for the construction of a sustainable society. Yet how widespread is civility, across history and societies? This is a question that attempts to wean the concept off its often-Eurocentric conceptualization, wherein civility was tied to the 'civilization process' described and championed by Norbert Elias. The present thesis undertakes a study of civility in a very different social context, by zooming onto the Chishti khanqah of Hazrat Nizamuddin Awliya in early thirteenth century India. The underlying contention is that civility in this milieu was expressed through the key Sufi vocabulary of adab, futuwwa and gharib nawazi, it was not tied to the civilizing process of a Leviathan State. Rather it was the individual moral self, trained and elevated by a charismatic Shaykh, aided by the comradeship of the khanqah, and grounded in a world that was resolutely 'enchanted' that made the acquisition and solidification of civility a feasible process. This thesis seeks a sociological examination of that project.