Validity of unit hydrograph theory
  1. Tez No: 2891
  2. Yazar: GÜLRU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA SEVÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÜZET BİRİM HİDROGRAF TEORİSİNİN GEÇERLİLİ?İ YILDIZ, GÜLRÜ Yüksek Lisans Tesi, İnşaat Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Süha SEVUK Şubat, 1988, 67 Sayfa Bu çalışmada birim hidrograf teorisinin geçerli liği araştırılmıştır. Yağışın uniform dağıldığı ve yağış akış işleminin doğrusal olduğu birim hidrograf teorisinin önemli varsayımlarındandır. Bu varsayımların geçerliliğini belirlemek için fiziksel temele dayalı matematiksel bir havsa modeli ger çekleştirilmiştir. Yağış, modelde girdi olarak kullanılmıştır. Yağış kinematik dalga denklemleri kullanı larak yan alanlar boyunca ve daha sonra dinamik dalga denklemleri kullanılarak ana kanal boyunca ötelenmiştir. Elde edilen havsa akış hidrografları, havzada yağış-akış ilişkisinin doğrusal olmadığını ve uniform olmayan yağış dağılımının etkilerini göstermede kullanılmıştır. Bu hidrograflar aynı samanda literatürde önerilen“sentetik birim hidrografların”hassasiyetini kontrol etmede de kullanılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VALIDITY OF UNIT HYDROGRAPH THEORY YILDIZ, GÜLRU M.S. in Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Süha SEVÜK February, 1988, 67 Pages In this study, validity of unit hydrograph theory is investigated. The critical assumptions underlying the unit hydrograph theory are the uniformity of rainfall distribution and the linearity of rainfall runoff process. In order to determine the validity of these assumptions a physically based mathematical catchment model is constructed. Excess rainfall is used as input to the model. This rainfall is routed through the overland planes using kinematic wave equations, and then through the main channel using dynamic wave equations. The catchment runoff hydrographs, thus obtained, are then used to illustrate the nonlinear ity of catchment response, and the effect of nonuniformity of rainfall distribution. These hydrographs are also used to check the accuracy of some“synthetic unit hydrographs”proposed in the literature. ili