Ergenlerde derse katılımın yordayıcıları olarak öznel iyi oluşu artırma stratejileri ve duygu düzenleme becerilerinin incelenmesi
Enhancing the subjective well-being strategies as a precursor of adolescents attendance to lesson and examining the skills of emotion arrangements
  1. Tez No: 790376
  2. Yazar: ABDULMUTTALİP KARAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinde öznel iyi oluşu artırma stratejilerinin ve duygu düzenleme becerilerinin öğrencilerin derse katılımları üzerindeki etkisi incelenmiştir. İlişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilen bu araştırmada, çalışma grubunu Ağrı ili Diyadin ilçesindeki Anadolu Liselerinde öğrenim görmekte olan 330 dokuzuncu, onuncu, onbirinci ve onikinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunu oluşturan öğrenciler 201 kız, 129 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Sınıf düzeyi açısından ise öğrencilerin 92'si dokuzuncu sınıf, 86'sı onuncu sınıf, 72'si onbirinci sınıf ve 80'i onikinci sınıf öğrencisidir. Bu çalışmada yer alan verilere Derse Katılım Ölçeği, Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği ve Ergenlerde Öznel İyi Oluşu Artırma Stratejileri Ölçeği kullanılarak ulaşılmıştır. Ayrıca elde edilen demografik bilgiler için de araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Derse katılımın cinsiyet değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirleyebilmek için bağımsız gruplar t testi analizi; sınıf düzeyine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirleyebilmek için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Öznel iyi oluşu artırma stratejilerinin ve duygu düzenleme becerilerinin derse katılımı yordayıp yordamadığını belirleyebilmek adına da çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada derse katılımın cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği fakat sınıf düzeyleri arasında yapılan Tukey testi sonuçlarına göre dokuzuncu sınıf ile onuncu, onbirinci ve onikinci sınıf öğrencileri arasında dokuzuncu sınıf öğrencileri lehine derse katılım düzeyi olarak anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Ayrıca çalışmada öğrencilerin içsel işlevsel duygu düzenleme puanları ve öznel iyi oluşu artırma stratejileri puanları arttıkça; içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme puanları ise azaldıkça derse katılımlarının arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work it is been examined the effects of enhancing the subjective well-being strategies and skills of emotion arrangements on attendance to lesson. This work which is performed according to the correlation survey model, consist of the 9th grade, 10th grade, 11th grade and 12th grade students that are the part of 330, as a working group from Anatolian High Schools of Diyadin town, Ağrı city. The working group includes 201 female and 129 male students. There are 92 9th grade students, 86 10th grade students ,72 11th grade students and 80 12th grade students according to the class level. It is reached the data of this work with Scale of Attendance to Lesson, Scale of Skills of Emotion Arrangements at Adolescents and Scale of Enhancing the Subjective Well-being Strategies. Also for the demographical information, Personal İnformation Form which is prepared by the researcher, is used. To specify the attendance to lesson becomes whether distinct or not according to gender variable, autonomous group t test analysis; whether it becomes distinct or not according to class level, one-way analysis of variances (ANOVA) is used. Multiple regression analysis is used to specify whether the enhancing the subjective well-being strategies and skills of emotion arrangements is predicted or not on attendance to lesson. In the research is found that attendance to lesson is not distinct according to gender variable but, class level is significantly distinct in favor of 9th grade students' attendance to lesson according to Tukey test results which is between the 9th grade and 10th grade, 11th grade and 12th grade students. Also, in the research it is seen that the attendance to lesson increase as the points of inner functional emotion arrangements and enhancing the subjective well-being strategies increase; while nonfunctional inner emotion arrangements points decrease.