Equity valuation and analysis of cost of capital in small and medium enterprises; a case review from BIST
Küçük ve orta ölçekli işletmelerde özsermaye değerlemesi ve sermaye maliyetinin analizi; Borsa İstanbul'dan bir örnek incelemesi
- Tez No: 790400
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKSEL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, temel olarak kobilere yatırım yapan yatırımcılar ve kobilerin yöneticileri açısından sermaye maliyetinin analizi konusu ile genel olarak öz sermaye değerlemesine yönelik bazı yaklaşımlar irdelenmiştir. Bu nedenle öncelikli olarak kobi tanımı dünyada ve Türkiye'de nasıldır hangi kriterlere göre belirlenmiştir. Kobilerin dünya ekonomisindeki ve Türkiye'deki payı ile genel özellikleri ortaya konmuştur. İlerleyen bölümlerde öz sermaye değerlemesinde öne çıkan ve hem yatırımcılar hem de yöneticiler açısından önem arz eden başlıklar sırasıyla ele alınmıştır. Bu noktada sırasıyla finansal tabloların önemi, finansal analiz yöntemlerinden oran analizi yatay analiz ve yatay analize etki eden enflasyon gibi önemli konular üzerinde durulmuştur. Öz sermaye maliyeti yatırımcılar açısından kritik öneme sahip olması nedeniyle literatürde yer sermaye yapısı ve bileşenlerine yönelik temel teori ve yaklaşımlar ele alınmıştır. Sermaye yapısına etki eden faktörler incelenmiş ve detay bilgiler sunulmuştur. Bu noktada tezin üçüncü bölümünde ise BİST endeksinden seçilen bir firmanın oranları ele alınmış ve örnek firma üzerinde gerçekleşmiş rakamların finansal tablolara ve oran analizine yansıması irdelenmiştir. Yine sektörde yer alan diğer firmalarla kıyas yapılmış olup nihai olarak yatırımcıların matematiksel hesaplamalar dışında dikkat ettiği noktalar ön plana alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of the cost of capital and some approaches about equity valuation in general, in terms of investors and managers of SMEs, are examined. For this reason, first of all, the definition of SME was determined according to what kind of criteria are valid in the world and in Turkey. The share and general characteristics of SMEs in the world economy and in Turkey were revealed. In the following sections, the headings that stand out in equity valuation and that are important for both investors and managers are addressed respectively. At this point, important issues such as the importance of financial statements, ratio analysis among financial analysis methods, horizontal analysis, and inflation affecting horizontal analysis are emphasized, respectively. Since the cost of equity is of critical importance for investors, basic theories and approaches to capital structure and its components are discussed in the literature. The factors affecting the capital structure were examined and detailed information was presented. At this point, in the third part of the thesis, the ratios of a company selected from the BIST 100 index are discussed and the reflection of the figures realized on the sample company on the financial statements and ratio analysis is examined. Again, comparisons were made with other companies in the sector, and finally, the points that investors paid attention to, apart from mathematical calculations, were highlighted.