Filistin'de nüfus hareketleri ve mekânsal değişim
Population movements and spatial change in Palestine
- Tez No: 790399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK İNCİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Filistin üç semavi dinin ortaya çıktığı yer olması ve kutsal mekânlara sahip olması nedeni ile geçmişten günümüze önemini korumuş ve ülkenin sınırları sürekli değişmiştir. BM tarafından 1947 yılında taksim planı ile Filistin toprakları Yahudi ve Araplar arasında bölünmüştür. 1948 yılında İsrail Filistinlileri topraklarından sürerek kuruluşunu ilan etmiştir. 1948 yılında Filistin topraklarının %56'sında İsrail kurulmuştur. İsrail yayılmacı politikası sonucunda günümüzde Filistin topraklarının yaklaşık %80'ine sahiptir. İsrail'in kurulması ile yaşanan savaşlar ve işgaller sonucu Filistin mekânsal olarak daralmıştır. Çalışmamızda Filistin'de 1948 yılında İsrail'in kurulması ile başlayan ve günümüze kadar devam eden mekânsal daralma ve Filistin demografik yapısında meydana gelen değişim açıklanmaya çalışılmıştır. Bu konu ekseninde Filistin nüfusunun sosyo-demografik yapısı coğrafi yaklaşımlarla ele alınmıştır. Ayrıca İsrail işgali sonucu göç etmek zorunda kalan Filistinlilerin durumu ve göç rotaları da mekân ekseninde ele alınmıştır. Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Filistin'in fiziki ve beşerî coğrafyası, ikinci bölümünde Filistin tarihi, üçüncü bölümünde Filistin nüfusunun sosyo-demografik yapısı ve son bölümünde Filistin'de meydana gelen mekânsal daralma açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada ulusal ve uluslararası literatür taranarak ve elde edilen veri kaynakları analiz edilerek çalışmada kullanılmak üzere belli bir kuramsal ve kavramsal tartışma eşliğinde elde edilen veriler harmanlanarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since Palestine is the place where the three monotheistic religions emerged and it has holy places, it has preserved its importance from the past to the present and its environmental borders have been constantly deteriorated. With the partition plan by the UN in 1947, the Palestinian territories were divided between Jews and Arabs. In 1948, Israel declared an occupation, deporting Palestinians from their areas. Israel was established on 56% of Palestinian land in 1948. The Israeli Constructive Policy has to date approximately 80% of Palestinian land. As a result of the wars and occupations with the construction of Israel, Palestine has narrowed spatially. In our study, it has been tried to explain the spatial fluctuation in Palestine that started with the establishment of Israel in 1948 and continued until today and the change in the Palestinian demographic structure. In this narrative, the socio-demographic structure of the Palestinian child is discussed with geographical approaches. In addition, the situation of the Palestinians who had to migrate as a result of the occupation Israel and their migration routes were also discussed in the center of the venue. This study consists of four main parts. The first part of the study has tried to explain the physical and human geography of Palestine, the second part the history of Palestine, the third part the socio-demographic structure of Palestine and the last part the spatial fluctuation in Palestine. The study was completed by blending the content obtained in line with a certain theoretical and expectations to be used by scanning this national and international literature and making use of the data sources analysis obtained.