İkiz çocuğa sahip ebeveynlerde anne bekçiliği ve baba katılımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between maternal gatekeeping and father involvement in parents with twins
  1. Tez No: 790405
  2. Yazar: RÜMEYSA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, 3-6 yaş ikiz çocuğa sahip ailelerde annelerin sergilediği bekçilik davranışlarının, babaların baba-çocuk ilişkisinde göstermiş oldukları katılım davranışları ile ilişkisinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinde olan çalışmanın örneklemini 345 anne ve baba oluşturmuştur. Çalışma grubunu oluşturan ebeveynlerin 208'i tekiz, 137'si ikiz çocuğa sahiptir. Çalışmada veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Okul Öncesi Dönem Annelik Bekçiliği Ölçeği ile Baba Katılım Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, annelik bekçiliği ile baba katılımı ilgi ve yakınlık alt boyutu arasında zayıf düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, algılanan annelik bekçiliği ile baba katılımı ilgi ve yakınlık alt boyutu arasında da orta düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. İkiz çocuğa sahip annelerin sergilediği bekçilik davranışları tekiz çocuğa sahip annelerden anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur. İkiz çocuğa sahip babaların da genel katılımları, keyfi meşguliyet ve temel bakım alt alanlarındaki katılımları tekiz çocuğa sahip babalardan anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur. Tek yumurta ikizi çocuğa sahip annelerin sergilediği bekçilik davranışları çift yumurta ikizi çocuğa sahip annelerden anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur. İkiz çocuğa sahip babaların genel katılımları; anne-baba eğitim düzeyine, anne çalışma durumuna, evlilik süresine ve sosyoekonomik duruma göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Babaların ikiz çocuklarına verdiği temel bakım; sosyoekonomik duruma, evlilik süresine, anne eğitim düzeyine, anne ve çocukların yaşlarına göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Babaların ikiz çocuklarına ayırdığı keyfi meşguliyet; kardeş sayısına, baba eğitim düzeyine, anne çalışma durumuna ve sosyoekonomik duruma göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Babaların ikiz çocuklarına gösterdiği ilgi ve yakınlık ise; anne eğitim düzeyine, anne çalışma durumuna ve sosyoekonomik duruma göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between maternal gatekeeping and father involvement in parents with twins aged 3-6. The sample of the study, which was in the relational screening model, consisted of 345 mothers and fathers. The parents in the study group had 208 single children and 137 twin children. As data collection tools in the study; Personal Information Form, Maternal Gatekeeping Scale For Preschool Period and Father Involvement Scale were used. As a result of the study, it was found that there was a weak negative significant relationship between maternal gatekeeping and father involvement interest and closeness sub-dimension, and a moderately negative significant relationship between perceived maternal gatekeeping and father involvement interest and closeness sub-dimension. The gatekeeping behaviors exhibited by mothers with twin children were found to be significantly more than mothers with single children. Fathers with twin children were also found to be significantly more involved in general involvement, arbitrary occupation, and basic care subfields than fathers with single children. General involvement of fathers with twin children; It differs significantly according to the education level of the parents, the working status of the mother, the duration of marriage and socioeconomic status. Basic care given by fathers to their twins; It differs significantly according to socioeconomic status, duration of marriage, mother's education level, and age of mother and children. the arbitrary preoccupation that fathers devote to their twins; It differs significantly according to the number of siblings, father's education level, mother's working status and socioeconomic status. The interest and closeness that fathers show to their twin children is; It differs significantly according to mother's education level, mother's working status and socioeconomic status.