İmplant üstü protezlerde farklı tarama yöntemlerinin ve yazılım parametrelerinin dijital ölçü hassasiyeti üzerine etkilerinin incelenmesi
The effect analysis of different scanning strategies and software parameters on digital impressions in implant-supported prosthesis
- Tez No: 790406
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tam ve segmental ark dijital ölçü taramalarının, yazılım üzerinde farklı tarama parametrelerinin (min-maks. odak derinliği), implant pozisyon ve sayısının dijital ölçü hassasiyeti üzerine etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Üç farklı epoksi model üzerine açılı ve düz implantlar yerleştirilerek, 5 farklı hasta senaryosu oluşturulmuştur. Grup 1A (Segmental tarama: 11 numaralı diş bölgesine yerleştirilmiş açılı implant), Grup 1P (Segmental tarama: 16 numaralı diş bölgesine yerleştirilmiş düz implant), Grup 2P (Segmental tarama: 26 ve 27 numaralı dişler bölgesine yerleştirilmiş düz implantlar), Grup 4 (Tam ark dijital ölçü taraması: 32, 42, 34 ve 44 numaralı dişler bölgesine posterior açılı, anterior düz yerleştirilmiş implantlar), Grup 6 (Tam ark dijital ölçü taraması: 32, 34, 36, 42, 44 ve 46 numaralı dişler bölgesine düz yerleştirilmiş implantlar). Referans verilerin elde edilmesi için laboratuvar tarayıcısında her bir hasta senaryosunda dijital ölçü taramaları kaydedildi. Oluşturulan her bir grup, ağız içi tarayıcının yazılımı üzerinde minimum ve maksimum tarama odak derinliği parametreleri değiştirilerek her bir derinlik algısı için 10 ayrı dijital ölçü taraması gerçekleştirildi. Her bir dijital ölçü referans veri ile karşılaştırılarak doğruluk, kendi içerisinde 10 tane tekrarlayan ölçüm karşılaştırılarak tutarlılık ölçümleri yapıldı. Kaydedilen dijital ölçü verileri bir yazılım yardımıyla çakıştırıldı ve sapmalar hesaplandı. Elde edilen test verilerinin gruplar arası karşılaştırılması tek yönlü ANOVA, grup içi karşılaştırmaları ikili karşılaştırma testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to analyze the effects of segmental and complete arch digital impression scanning on different scanning parameters (min- max. focal depth) in the software, implant position and count on the accuracy of digital impressions. Material and Method: Placing angled and straight implants on 3 various epoxy models, 5 different case scenarios have been created. Group 1A (segmental scan: angled implant placed on tooth number 11), Group 1P (segmental scan: straight implant placed on tooth number 16), Group 2P (segmental scan: straight implants placed on teeth 26 and 27), Group 4 (complete-arch scan: posterior angled, anterior straight implants placed on teeth 32, 42, 34 and 44), Group 6 (complete-arch scan: straight implants placed on teeth 32, 34, 36, 42, 44 and 46). In every case scenario, digital impression scans have been recorded in the laboratory scanner for the reference data. Having changed minimum and maximum scanning depth parameters of the intraoral scanner via specific software, 10 different digital impression scans have been conducted for each depth perception in each created group. Recorded digital impressions have been compared with the help of software and deviations have been calculated. Between-groups comparision of acquired test data has been performed through one-way ANOVA, in-group comparisons have been made through Student`s T-test. Results: Comparing trueness and precision values of the scanner for minimum and maximum scanning depth, statistically significant results have been detected.