Müziğin geçiş fazı ve sonrası doğum sürecine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of music on the transitional phase and after the birth process
  1. Tez No: 790428
  2. Yazar: HASİBE UYSAL YETEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma, müziğin geçiş fazı ve sonrası doğum sürecine etkisinin incelenmesi amacıyla Kasım 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel nitelikte yapıldı. Araştırmanın evreni, İstanbul'da bir kamu hastanesine doğum yapmak için başvuran kadınlardan oluştu. Güç analizi sonucunda örneklem büyüklüğü,“Müzik Uygulama Grubu”43 gebe ve“Kontrol Grubu”43 gebe olmak üzere toplam 86 gebeden oluştu. Araştırma araçları olarak“Gönüllü Onam Formu”,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Doğum Takip Formu”,“Visuel Analog Skala”,“Durumluluk Anksiyete Ölçeği”ve“Doğum Memnuniyet Ölçeği-Revize”formları kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Kadınların, müzik dinlemeyi sevdiği, doğumdan sonra başkalarına müzik dinlemeyi önerdiği, sonraki doğumunda müzik dinlemeyi istedikleri, travay sürecinde müzik dinlemekten memnun kaldığı, müzik dinlemenin kadınları rahatlattığı görüldü. Kadınların servikal dilatasyon 8cm iken ve doğumun dördüncü evresinin 2. saatinde Durumluluk Anksiyete Ölçeği puanları gruplara göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı (p>0.05). Doğum memnuniyeti toplam puanları gruplara göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı (p>0.05). Kadınların, servikal dilatasyon 8cm'de VAS, servikal dilatasyon 10cm'de VAS, bebek doğduktan hemen sonra VAS, doğumun dördüncü evresinin 2. saati VAS ölçümleri gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark göstermedi (p>0.05). Sonuç olarak, travayın geçiş sürecinde müziğin annenin anksiyetesinde, doğum memnuniyetinde ve doğum ağrısı üzerinde etkili olmadığı görüldü. Ebe/hemşirelerin gebenin takip ve bakımında destek olması için loş, sessiz ve tek kişilik bir odada müzik dinletilerinden yararlanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a randomized controlled experimental manner between November 2021 and April 2022 in order to examine the effect of music on the transitional phase and postpartum birth process. The universe of the research consisted of women who applied to a public hospital in Istanbul to give birth. As a result of the power analysis, the minimal sample size consisted of 86 pregnant women, 43 of whom were in the“Music Practice Group”and 43 in the“Control Group”.“Volunteer Consent Form”,“Descriptive Information Form”,“Birth Follow-up Form”,“Visual Analog Scale”,“Static Anxiety Scale”and“Birth Satisfaction Scale-Revised”forms were used as research tools. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. It was seen that the women liked to listen to music, suggested listening to music after giving birth to others, wanted to listen to music in the next delivery, were satisfied with listening to music during labor, and listening to music was relaxing. When the cervical dilatation of the women was 8cm and the scores of the State Anxiety Scale at the 2nd hour of the fourth stage of labor were compared according to the groups, there was no statistically significant difference (p>0.05). When the total scores of birth satisfaction were compared according to the groups, no statistically significant difference was found (p>0.05). The women's cervical dilatation VAS at 8cm, cervical dilatation VAS at 10cm, VAS immediately after the baby was born, VAS measurements at the 2nd hour of the fourth stage of labor did not show a statistically significant difference compared to the groups (p>0.05). As a result, it was observed that music did not affect the mother's anxiety, labor satisfaction and labor pain during the transition period of labor. It is recommended that midwives/nurses benefit from music concerts in a dim, quiet and single room to support the follow-up and care of the pregnant woman.