Gebelikte internet, sosyal medya ve sosyal çevrenin bilgi kaynağı olarak kullanılmasının doğum korkusuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of using the internet, social media and the social environment as information sources, in pregnancy on birth fear
  1. Tez No: 790427
  2. Yazar: GÜLEN KAVSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, gebelikte internet, sosyal medya ve sosyal çevrenin bilgi kaynağı olarak kullanılmasının doğum korkusuna etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evreni, İstanbul'da bir kamu hastanesine gelen gebelerden oluştu ve Ekim 2021-Mart 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın örneklemi, gebeliğinin 3. trimesterinde (25-40 gestasyonel haftaları arasında) olan 300 gebeden oluştu. Araştırmada gebelere,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ile“Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ)”A Versiyonu uygulandı. Araştırmada elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı ile değerlendirildi. Gebelerin, %82.0'ı gebelikte çevredeki insanlardan bilgi aldığı; doğumla ilgili bilgileri %83.0'ı internetten, %80.0'ı sosyal medya hesaplarından aldığı bulundu. Gebelerin, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği toplam puan ortalamasının 57.82±24.86 olarak doğum korkusunu orta derecede yaşadıkları bulundu. Ayrıca, gebelerin %43.4'ünün orta ve yüksek derecede doğum korkusu yaşadığı; ilk doğumu sezaryen olan gebelerin ölçek toplam puanlarına göre ağır derecede doğum korkusu yaşadıkları (x=66.32±28.29) görüldü. Gebeleri, internet sitelerinden aldıkları bilgilerin %66.3 oranında; sosyal medya paylaşımından aldıkları bilgilerin ise %40.7 oranında olumlu etkilediği saptandı. Bu araştırmada, gebelere verilen sosyal desteğin en fazla %71.0 olarak eşlerden sağlandığını; eşi ile ilişkisi mükemmel olanların doğum korkusunun eşiyle ilişkisi orta ve iyi olanlardan daha düşük olduğu görüldü. Sonuç olarak internetin ve sosyal çevre desteğinin doğum korkusunun azalmasında olumlu etkisi olabileceği bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was designed as a descriptive, cross-sectional, and relationship-seeking study to investigate the influence of accessing the internet, social media, and social environment as a source of knowledge during pregnancy on delivery fears. The scope of the study included pregnant women who attended a public hospital between October 2021 and March 2022 in Istanbul. 300 pregnant women in their third trimester of pregnancy constituted the study's sample (between 25-40 weeks of gestation). In this study, pregnant women were administered the“Introductory Information Form”and“Wijma Birth Expectation/Experience Scale (W-DEQ) Version A.”The research data were analyzed using the statistical program SPSS 22.0 in a computerized setting. 82.0% of pregnant women got information about delivery from their family and friends. It was discovered that 83% of people learned about the birth via the internet and 80% via social media sites. On average, pregnant women scored 57.82±24.86 on the Wijma Birth Expectation/Experience Scale, indicating that they felt a moderate fear of delivery. In addition, 43.4% of pregnant women reported a moderate or high degree of fear of delivery; it was shown that pregnant women who had their first cesarean section had a severe fear of childbirth (x=66.3228.29) based on the overall scale scores. Pregnant women obtain 66.3% of their information from internet sites; it was found that information obtained via social media sharing had a beneficial influence at a rate of 40.7%. In this study, it was discovered that the maximum 71.0% of social support given to pregnant women was provided by their partners; it was discovered that the fear of childbirth of those who had a perfect relationship with their life partner was lower than that of those who had a moderate and good relationship with their partner. As a result, it was shown that the internet and social support might help reduce delivery fear.