Kanser tedavisi alan çocuklara ve ebeveynlerine verilen yorgunluğa ilişkin eğitimin ve planlı yürüyüş programının çocuklardaki yorgunluk düzeyine etkisi
The effect of education related to fatigue and the planned walking program given to children with cancer treatment and their parents on the fatigue level of the children
- Tez No: 790430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN ATAY TURAN, PROF. DR. ELİF GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı kanser tedavisi alan çocuklara ve ebeveynlerine yorgunluğa ilişkin verilen eğitimin ve planlı yürüyüş programının çocukların yorgunluk düzeyine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği'nde yatarak kemoterapi uygulanan çocuk ve ergenlerde randomize olmayan kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışma verileri Ocak 2020- Aralık 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Örneklem sayısını toplam 44 çocuk oluşturulmuştur. Çalışma başlama tarihinden itibaren 15 günlük periyotlarda 5 günlük kemoterapi alan ilk 22 çocuk eğitim grubuna sonraki 22 çocuk yürüyüş grubuna dahil edilmiştir. Eğitim grubuna yalnızca yorgunluğa ilişkin eğitim verilirken, yürüyüş grubuna yorgunluğa ilişkin eğitim verilip planlı yürüyüş programı uygulanmıştır. Ölçümler için örnekleme dâhil edilen her çocuk ve ebeveynine 7-12 Yaş Pediatrik Onkoloji Hastalarının Yorgunluğunu Değerlendirme Ölçeği, Ebeveynlerin 7-12 Yaş Pediatrik Onkoloji Hastalarının Yorgunluğunu Değerlendirme Ölçeği, 13-18 Yaş Pediatrik Onkoloji Hastalarının Yorgunluğunu Değerlendirme Ölçeği ve Ebeveynlerin 13-18 Yaş Pediatrik Onkoloji Hastalarının Yorgunluğunu Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin tamamının istatistiksel analizleri SPSS 20,0 (IBM Electronics, ABD) istatistik programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to evaluate the effects of fatigue education and planned walking program given to children undergoing cancer treatment and their families on fatigue levels of children. Method: The research was carried out as a non-randomized controlled experimental study in children and adolescents who received chemotherapy in the Akdeniz University Hospital Pediatric Hematology and Oncology Clinic. Study data were collected between January 2020 and December 2022. The sample size was 44 children in total. From the start of the study, the first 22 children who received 5-day chemotherapy in 15-day periods were included in the training group, and the next 22 children were included in the walking group. While the training group was given training on fatigue only, the walking group was trained on fatigue and a planned walking program was applied. Each child included in the sample for the measurements and their parents' Fatigue Evaluation Scale for Pediatric Oncology Patients aged 7-12, Fatigue Evaluation Scale for Pediatric Oncology Patients aged 7-12, Parents' Fatigue Evaluation Scale for Pediatric Oncology Patients aged 13-18, and Parents Evaluation Scale for Pediatric Oncology Patients aged 13-18 Patients' Fatigue Assessment Scale was applied. Statistical analyzes of all the data obtained in the research were analyzed with the SPSS 20.0 (IBM Electronics, USA) statistical program.