Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin liderlik yönelimleri ve öz güven davranışlarının incelenmesi (Gümüşhane örneği)
Investigation of leadership orientations and self-confidence behaviors of physical education and sports school students (Example of Gümüşhane)
  1. Tez No: 790431
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN BOŞNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ÖZDENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Liderliğin temelinde yer alan insanları etkileme ve onları belirlenen amaçlara ulaştırma gibi ölçütler göz önüne alındığında eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütücüsü olan öğretmenlerin öğrencileri etkileyerek liderlik davranışları sergiledikleri söylenebilir. Öğrencilerin liderlik yönelimlerinin belirlenmesi diğer davranış özelliklerinin belirlenmesi açısından önem kazanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak Gümüşhane Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulun'da öğrenim gören öğrencilerin liderlik yönelimleri ve öz güven davranışları incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Gümüşhane Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulun'da öğrenim gören 402 öğrenci rastgele seçilerek oluşturmuştur. Anket formuyolu ile katılımcılara ulaşılmıştır. Çalışmamızda Bolman ve Deal tarafından geliştirilen, Dereli tarafında Türkçeye uyarlanan ''Liderlik Yönelim Ölçeği'' ile Akın tarafından geliştirilen öğrencilerin öz güven düzeylerini belirleyebilmeye yönelik“Öz Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin öz güven davranışları ve liderlik yönelimlerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. En yüksek liderlik yöneliminin 'İnsana Yönelik Liderlik' yönelimi olduğu, en düşük liderlik yöneliminin ise 'Dönüşümsel Liderlik Yönelimi' olduğu belirlenmiştir. Bireysel branşlarla ilgilenen öğrencilerin, dördüncü sınıf ve 10 yıldan fazla spor yapan öğrencilerin öz güven davranışlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin liderlik eğilimlerinin cinsiyet, yaş, branş ve bölüm değişkenine göre benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Dördüncü sınıf ve 7 yıl ve üstü spor yapan öğrencilerin liderlik eğilimlerinden 'İnsana Yönelik ve Karizmatik eğilimleri'nin' daha yüksek olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: BESYO; Liderlik Eğilimleri; Öz güven; Gümüşhane Üniversitesi; Beden Eğitimi; Spor
Özet (Çeviri)
Considering the criteria such as influencing people on the basis of leadership and helping them reach the determined goals, it can be said that teachers, who are the executives of educational activities, exhibit leadership behaviors by influencing students. Determining the leadership orientations of the students gains importance in determining the negative of other behavioral characteristics. For this purpose, leadership orientations and self-confidence behaviors of students studying at Gumushane University School of Physical Education and Sports were examined. The research was created by randomly selecting 402 students studying in the Physical Education and Sports Teaching department of Gümüşhane University in the 2021-2022 academic year. Participants were reached through a questionnaire form. In our study, the“Leadership Orientation Scale”developed by Bolman and Deal and adapted into Turkish by Dereli, and the“Self-Confidence Scale”developed by Akın to determine the self-confidence levels of students were used. Relational screening method was used in the research. It has been determined that the students participating in the research have high self-confidence behaviors and leadership orientations. It was determined that the highest leadership orientation was human-oriented Leadership orientation, and the lowest leadership orientation was transformational leadership orientation. Students showed similar behaviors according to gender and age variable. It has been determined that the self-confidence behaviors of the students who are interested in individual branches, fourth grade students and those who have been doing sports for more than 10 years are higher. It was determined that the leadership tendencies of the students were similar according to gender, age, branch and department variables. It has been determined that the fourth grade and 7 years and above students' leadership tendencies are higher towards Human and charismatic. KEYWORDS: BESYO; Leadership tendencies; Self-confidence; Gümüşhane University; Sport; Physical Education