Çocuk hematoloji onkoloji hastalarının ebeveynlerinin umut, sosyal destek ve maneviyatlarının travma sonrası gelişimlerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effect of parents' hope, social support and spirituality on posttraumatic development of pediatric hematology oncology patients
- Tez No: 577310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER KOBYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırma kanser hastası çocukların ebeveynlerinin umut, sosyal destek, maneviyat, travma sonrası gelişim düzeylerini ve bu değişkenleri etkileyen faktörleri incelemek; umut, sosyal destek, maneviyat ile travma sonrası gelişim düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Mart-Haziran 2018 tarihleri arasında Çocuk Hematoloji Onkoloji Kliniği'nde yatarak ve poliklinikte ayaktan kemoterapi tedavisi alan 71 çocuğun ebeveynlerinden 67 anne ve 52 baba olmak üzere toplam 119 kişi dahil edilmiştir. Araştırmada veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Sürekli Umut Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, One Way Anova Analizi, Ki-Kare ve Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ebeveynlerin yaş ortalamasının 38.3±5.4 yıldır. Ebeveynlerin çoğunun ilkokul mezunu olduğu ve çocuklarının hastalığını üstesinden gelinebilir olarak algıladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the hope, social support, spirituality, post-traumatic development levels of parents of children with cancer and the factors affecting these variables and to determine the relationship among hope, social support, spirituality and post-traumatic development level. The study included a total of 119 people, 67 mothers and 52 fathers of 71 children who were hospitalized in the Pediatric Hematology-Oncology Clinic or received outpatient chemotherapy treatment in the outpatient clinic between January-May 2018. The data were collected by using a face-to-face interview technique and Introductory Information Form, Dispositional Hope Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Spiritual Well-being Scale and Post-Traumatic Growth Scale were used as data collection tools. Descriptive statistics and independent samples t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis Variance Analysis, One Way Anova Analysis, Chi-Square and Spearman Correlation Test were used to evaluate the data obtained from the study. The mean age of the parents included in the study was 38.3±5.4 years. It was determined that most of the parents were primary school graduates and they perceived that their child's illness was treatable.