Acil tıp hekimlerinin invaziv prosedürlerde aydınlatılmış onam hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumları
- Tez No: 790433
- Danışmanlar: PROF. ASIM KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Günümüzde acil servislerde uygulanan invaziv prosedürlerin sayısı, çeşitliliği ve endikasyonları göze alındığında bu karmaşık durumlarda ülkemizdeki acil servis hekimlerinin tutum ve deneyimleri ile aydınlatılmış onam hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmenin önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bu çalışmanın amacı ülkemizdeki acil tıp hekimlerinin invaziv prosedürlerde aydınlatılmış onam hakkındaki tutum ve deneyimleri ile aydınlatılmış onam hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel tanımlayıcı tipte anket çalışması olup acil servislerde aktif olarak çalışan acil tıp asistanları ve uzmanlarına yapıldı. Katılımcılara 50 sorudan oluşan bir anket formu gönderildi. Çalışmamıza 429 acil tıp hekimi katıldı. Çalışmada elde edilen veriler için SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) programı kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Considering the number, variety and indications of invasive procedures performed in emergency services today, we think that it is important to evaluate the attitudes and experiences of emergency physicians in our country and their level of knowledge about informed consent in these complex situations. The aim of this study is to evaluate the attitudes and experiences of emergency medicine physicians about informed consent in invasive procedures and their level of knowledge about informed consent in our country. Materials and Methods: This study is a cross-sectional descriptive survey study and was conducted on emergency medicine residents and specialists actively working in emergency services. A survey consisting of 50 questions was sent to the participants. 429 emergency medicine physicians participated in our study. Statistical analysis was performed using SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) program for the data obtained in the study.