Yenidoğan yoğun bakım ünitesi hemşirelerine prematüre bebeklerde ışık ve gürültü izolasyonuna yönelik verilen planlı hemşirelik eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of planned nursing education given to neonatal intensive care unit nurses for light and noise isolation in premature infants
  1. Tez No: 790434
  2. Yazar: CENNET EDİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi hemşirelerine verilen prematüre bebeklerde ışık ve gürültü izolasyonuna yönelik verilen planlı hemşirelik eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla Ekim 2021-2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi bünyesinde bulunan Kadın Doğum Hastanesi ve Çocuk Hastanesinde müdahale kontrol gruplu ön test-son test deneysel desen eğitim çalışması olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 35 müdahale, 35 kontrol olmak üzere 70 YYBÜ hemşiresi oluşturmuştur. Veriler Sosyodemografik Veri Toplama Formu ve YYBÜ Gürültü ve Işık Eğitimi Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, ortanca, Independent Sample-t, PairedSample t, ANOVA, Mann-Whitney U, Wilcoxon, Kruskal-Wallis, Spearman, Pearson-χ2 testleri kullanılmıştır. Müdahale ve kontrol grubu arasında sosyodemografik ve çalışma özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktur (p>0.05). Eğitim öncesi müdahale ve kontrol grubu arasında gürültü ve ışık bilgi puanları arasında anlamlı fark bulunmazken eğitim sonrasında müdahale grubunun gürültü ve ışık bilgi puanları arasında anlamlı fark belirlenmiştir (sırasıyla Z=-7.235; p=0.000; Z=-5.169; p=0.000). Müdahale grubundaki hemşirelerin eğitim sonrası toplam bilgi düzeyi puanları, kontrol grubundaki hemşirelere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a pretest-posttest experimental design training study with intervention control group in the Maternity Hospital and Children's Hospital within the Ankara City Hospital between October 2021-2022 in order to evaluate the effectiveness of the planned nursing education on light and noise isolation in vatürasyo infants given to the NICU nurses. The sample of the study consisted of 70 NICU nurses, 35 intervention and 35 control. Data were collected using the Sociodemographic Data Collection Form and the NICU Noise and Light Education Evaluation Form. Number, percentage, mean, median, Independent Sample t, PairedSample t, ANOVA, Mann-Whitney U, Wilcoxon, Kruskal-Wallis, Spearman, Pearson-χ2 tests were used to evaluate the data. There was no statistically significant difference between the sociodemographic and study characteristics of the intervention and control groups (p>0.05). While there was no significant difference between the noise and light knowledge scores of the intervention and control groups before the training, a significant difference was found between the noise and light knowledge scores of the intervention group after the training (Z=-7.235; p=0.000; Z=-5.169; p=0.000, respectively). It was determined that the total knowledge level scores of the nurses in the intervention group after the training were significantly higher than the nurses in the control group.