Hpv pozitif hastalarda servikal intraepitelyal neoplazi ile vitamin seviyeleri arasındaki ilişki
The relationship between cervical intraepithelial neoplasms and vitamin levels in hpv-dna positive patients
  1. Tez No: 790436
  2. Yazar: AŞKIN NURSELİ EDEBALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Servikal intraepitelyal lezyonlar için en önemli etkenin HPV enfeksiyonu olduğu bilinmektedir. Vitamin eksikliğinde, bağışıklık sistemimiz zayıflamakta ve enfeksiyonların direnç kazanmasına neden olmaktadır. Çalışmamızdaki amacımız, HPV pozitif olan hastalarda anormal histoloji sonuçları ile vitamin seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Eylül 2021- Eylül 2022 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji ve Jinekolojik Onkoloji polikliniği'ne başvuran 30-65 yaş arası HPV-DNA testi pozitif olan 101 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalara PAP-smear testi ve kolposkopi yapılarak servikal biyopsi uygulandı. Takiben tüm hastalardan araştırılan 25-OH vit D, vitamin B12, A, E ve C, folik asit tetkikleri istendi, vitamin seviyeleri, histoloji ve sitoloji sonuçları bilgisayarda excell programına kaydedildi. Bulgular: 101 hastanın sitolojik sonuçlarının dağılımı şu şekilde oldu; ASCUS n=18 (%17,8), LSIL n=25 (%24,8), HSIL n=4 (%4,0), ASC-H n=2 (%2,0), normal n=52 (%51,5). Kolposkopi yapılan hastaların sonuçları şu şekilde oldu; normal histoloji sonuçları n=50 (%49,5), HSIL/CIN3 n=21 (%20,8), LSIL/CIN1 n=30 (%29,7). Sonuçlarda CIN2 bulgusu izlenmedi. HPV pozitif hastalarda HPV tiplerinin dağılımı şu şekildeydi: HPV tip16 n=47(%46,5), HPV tip18 n=9 (%8,9), HPV tip31 n=4(%4,0), HPV tip33 n=1 (%1,0), HPV tip51 n=2(%2,0), other tip n=38 (%37,6). D vitamini dışındaki vitamin ve anti-oksidanların seviyeleri tüm sitoloji sonuçlarında normal seviyelerde bulunmuş olup D vitamini ise tüm sonuçlarda normal değerin altında (0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is known that the most important factor for cervical intraepithelial lesions is HPV infection. In vitamin deficiency, our immune system weakens and causes infections to gain resistance. Our aim in this study is to examine the relationship between abnormal histology results and vitamin levels in HPV positive patients. Materials and Methods: Between September 2021 and September 2022, 101 patients with positive HPV-DNA test between the ages of 30-65 who applied to Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, Gynecology and Gynecological Oncology Outpatient Clinic were included in the study. All patients underwent cervical biopsy by performing PAP-smear test and colposcopy. Subsequently, 25-OH vit D, vitamin B12, A, E and C, folic acid tests were requested from all patients, and their vitamin levels, histology and cytology results were recorded in the excel program on the computer. Results: The distribution of cytological results of 101 patients was as follows; ASCUS n=18 (17.8%), LSIL n=25 (24.8%), HSIL n=4 (4.0%), ASC-H n=2 (2.0%), normal n=52 (51.5%). The results of the patients who underwent colposcopy were as follows; normal histology results n=50 (49.5%), HSIL/CIN3 n=21 (20.8%), LSIL/CIN1 n=30 (29.7%). No CIN2 finding was observed in the results. The distribution of HPV types in HPV positive patients was as follows: HPV type16 n=47(46.5%), HPV type18 n=9 (8.9%), HPV type31 n=4 (4.0%), HPV type33 n=1 (1.0%), HPV type51 n=2 (2.0%), other type n=38 (37.6%). The levels of vitamins and anti-oxidants, except vitamin D, were found at normal levels in all cytology results, and vitamin D was below the normal value (0.05).