Tip1 diyabetes mellitus tanılı çocuklarda otoimmun tiroidit ve/veya çölyak hastalığı birlikteliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the coexistence of autoimmune thyroiditis and/or celiac disease in children with TYPE 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 790467
  2. Yazar: GÜLER ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DERYA BULUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada Tip 1 diyabetes mellitus ile hashimoto tiroiditi ve çölyak hastalığı ilişkisinin ortaya koyulması ve Tip 1 diyabetli hastaların bu hastalıklar açısından taranmasının ve takibinin öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniğinde 01 Ocak 2011 ve 25 Ocak 2022 tarihleri arasında Tip1 Diyabetes Mellitus tanısı ile izlenen çocuk ve adölesanlar dahil edildi. Takiplerine düzenli gelen ve en az 6 ay takip edilmiş hastalar ile 6 aydan kısa süredir takip edilen ancak Tip1 diyabet tanısı sırasında çölyak hastalığı ve/veya hashimoto tiroiditine yönelik tetkikleri anlamlı olan 175 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet ),VKİ, VKİ SDS, Tip1 DM tanı alma yaşı, Tip1 DM tanı süresi, aile öyküsü, ilk ve son başvuruda bakılan TSH, serbest T4, antiTPO, doku TGIgA, doku TGIgG, HbA1c düzeyleri, son 1 yıl HbA1c ortalamaları, tiroid USG raporları kaydedildi. Tip1 DM'e eşlik eden hashimoto tiroiditi ve/veya çölyak hastalığı sıklığı ve verileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların ortalama yaşları 15,07±4,68 yıl idi. Olguların 85'i erkek (%48,6), 90'ı kız (%51,4) idi. Olguların Tip1 diyabet tanı alma yaşları ortalama 7,98±4,15 yıl idi. Hastaların 58'inde (%33,1) hashimoto tiroiditi, 16'sında (%9,1) çölyak hastalığı saptandı. Hem çölyak hem tiroidit tanısı alan 4 hasta mevcuttu. Tiroiditin eşlik ettiği hastalarda kız cinsiyet istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p=0,05). Tiroidit tanısı ile Tip1 DM süresi arasında pozitif yönlü (düşük düzeyde) istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı (r=0,161, p=0,031). Tiroidit tanısı ile HbA1c düzeyi arasında korelasyon saptanmazken çölyak hastalığı ile ilk başvuruda bakılan HbA1c düzeyi arasında pozitif yönlü düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı(r=0,277, p=
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to reveal the relationship between Type 1 diabetes mellitus and Hashimoto's thyroiditis and celiac disease, and to emphasize the importance of screening and follow up of diabetic patients for these diseases. Materials and Methods: All children and adolescents with Type 1 Diabetes Mellitus, aged 0-18 years at the time of diagnosis, who applied to the T.R. Health Sciences University Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic between January 2011 and January 2022 were retrospectively screened. 175 patients who were followed up regularly for at least 6 months and followed up for less than 6 months, but whose tests for celiac disease and/or hashimoto's thyroiditis were significant during the diagnosis of Type 1 diabetes mellitus were included in the study. Demographic characteristics (age, gender), BMI, BMI SDS, age at diagnosis of Type1 DM, duration of diagnosis of Type1 DM, family history, TSH, free T4, antiTPO, tissue TGIgA, tissue TGIgG, HbA1c levels, HbA1c averages for the last 1 year, and thyroid USG of the patients reports were recorded. The frequency and data of hashimoto's thyroiditis and/or celiac disease accompanying type 1 DM were recorded. Findings: The mean age of the 175 patients were 15.07±4.68 years. When the distribution by gender was examined, 85 (48.6%) of the cases were male and 90 (51.4%) were female. The mean age of the cases with Type 1 diabetes was 7.98±4.15 years. Of the patients, 58 (33.1%) had Hashimoto's thyroiditis and 16 (9.1%) had Celiac disease. There were 4 patients diagnosed with both celiac and thyroiditis. The rate of female cases in cases with thyroiditis was statistically significantly higher than in cases without thyroiditis(p=0,05). A low level of statistically significant positive correlation was found between the diagnosis of thyroiditis and the duration of Type 1 DM(r=0,161, p=0,031). While no correlation was found between the diagnosis of thyroiditis and HbA1c level, a positive low level statistically significant correlation was found between celiac disease and HbA1c level at first admission(r=0,277, p=