Türk yetişkin bireylerin ortodontik tedavi arayışında etkili olan faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting the seeking of orthodontic treatment of Turkish adults
  1. Tez No: 790483
  2. Yazar: ARZU UÇAR USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KUTALMIŞ BÜYÜK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Türk yetişkin bireylerin ortodontik tedavi arayışında etkili olan faktörleri belirlemek ve katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durum ve öğrenim durumu gibi demografik özelliklerinin bu faktörler üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız ortodontik tedavi görmek isteyen katılımcılara uygulanan bir anket çalışmasıdır. Katılımcılara ilk bölümde cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek ve öğrenim durumu demografik bilgileri sorulmuştur. Çalışmamıza 330 kadın, 212 erkek olmak üzere toplamda 542 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen katılımcılar 18-45 yaşları arasındadır. Anketin 13 sorudan oluşan ikinci bölümünde ise ağız hijyeni, düzenli diş hekimi kontrolü ve ortodontik tedavi arayışında etkili olan etkenlerle ilgili sorular sorulmuştur. Bulgular: Anketimize 18-45 yaş aralığında, 330'u kadın ve 212'si erkek olan toplam 542 kişi katılmıştır. Genç erişkinlerin ve kadınların ortodontik tedavi isteme oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Katılımcılara onları ortodontik tedavi için yönlendiren şeyin ne olduğu sorulduğunda %72,1'i kendisinin ortodontik tedavi olması gerektiğini düşündüğünü belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the factors that are effective in seeking orthodontic treatment of Turkish adult individuals and to evaluate the effects of demographic characteristics such as gender, age, marital status and educational status of the participants on these factors comparatively. Materials and Methods: Our study is a questionnaire study applied to participants who want to receive orthodontic treatment. In the first part, the participants were asked about demographic information such as gender, age, marital status, occupation and educational status. A total of 542 people, 330 women and 212 men, were included in our study. Participants included in the study are between the ages of 18-45. In the second part of the questionnaire, which consists of 13 questions, questions about oral hygiene, regular dental check-ups and the factors that affect in seeking orthodontic treatment were asked. Results: A total of 542 people, 330 women and 212 men, between the ages of 18-45 participated in our survey. Young adults and women were found to have a higher rate of seeking orthodontic treatment. When the participants were asked what led them to orthodontic treatment, 72.1% stated that they thought to themselves they should receive orthodontic treatment.