Ebeveynlerin çocuklarının kullandıkları ağız ve diş sağlığı bakım ürünlerini seçme kriterleri ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of parents' selection criteria and related factors of oral and dental HEALTH care products' used by their children
- Tez No: 790482
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜZÜNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Piyasada ağız ve diş bakımına yönelik çok sayıda ve çeşitte bulunan ürünleri satın alma sürecinde ebeveynlerin tercihlerini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu çalışmada, ebeveynlerin çocuklarının kullandıkları ağız ve diş sağlığı bakım ürünlerini seçme kriterlerini belirlemek ve kullanım tercihleri ile ilgili olabilecek etkili faktörleri incelemek amaçlanmıştır. Çalışma amacı doğrultusunda istenilen verilere ulaşmak için Haziran 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran 0-14 yaş aralığındaki çocukların ebeveynlerine (n=270), ebeveynlerin ve çocukların sosyodemografik verileri ile ağız hijyeni alışkanlıkları ve ebeveynlerin çocuklarının kullandıkları ağız ve diş bakımı ürünlerinin seçimini etkileyen faktörleri değerlendiren sorulardan oluşan üç bölümlük anket uygulaması yapıldı. İstatistiksel analizler sırasında tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
There are many factors that affect the preferences of parents in the process of purchasing a large number and variety of products for oral and dental care in the market. In this study, it is aimed to determine parents' choice criteria of oral and dental care products for their children and to examine the effective factors that may be related to their preferences. In order to reach the desired data in line with the purpose of the study, a 3-part questionnaire consisting of questions evaluating the factors affecting the choice of oral and between 0-14 years of age, who applied to Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics between June 2022 and September 2022, considering the sociodemographics. Descriptive statistics and chi-square test were used during statistical analysis.