Investigation of the effects of cooling and dust accumulation on the power output andefficiency of photovoltaic panels
Soğutma ve toz birikiminin fotovoltaik panellerin güç çıkışı ve verimliliği üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 790530
  2. Yazar: AISHA TAREQ TAHER KOPRLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ATMACA, DR. ABDULELAH HAMEED YASEEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, darbeli su püskürtmeli soğutma sistemlerinin PV panellerin verimliliği üzerindeki etkilerini araştırmak için geleneksel fotovoltaik (PV) paneller üzerinde deneysel ve sayısal testler yapılmıştır. Çalışma sırasında ortalama dış sıcaklık ve güneş radyasyon seviyeleri sırasıyla 39 °C ve 920 W/m² idi. Deneysel sonuçlar, toz ve su soğutmalı sistem FV panelinin sıcaklıklarının sırasıyla 57.5 °C ve 36.5 °C olduğunu göstermiştir. 200 gr., 300 gr., 400 gr. ve 500 gr.'lık farklı ağırlıklarda tozun biriktiği PV panelin en yüksek sıcaklıklarının 57°C, 57°C, 60°C seviyelerine ulaştığı kaydedildi. sırasıyla ve 63.4°C. Su soğutmalı PV sistemin panel sıcaklığını 34 °C'ye kadar düşürdüğü araştırılmıştır. Analitik ve sayısal olarak geliştirilen eşleştirilmiş model, panellerin genel performansını değerlendirmek için PV modül denklemleri ve üretim veri sayfası kullanılarak MATLAB yazılımı kullanılarak çözüldü. Simülasyon sonuçları, darbeli su püskürtme sistemi kullanılarak sabah saat 10:00'da tozlu panel için %19 olan elektrik verimliliğinin temiz panel için % 37'ye yükseldiğini göstermektedir. Su ile soğutulan ve temizlenen FV sistemde açık devre gerilimi % 8.5, kısa devre akımı ise % 6 oranında artmıştır. Deneysel olarak, darbeli püskürtme sistemi ile soğuyan bir PV panelinin genel verimliliği %13.7 iken, geleneksel PV paneli verimliliği % 13'tür
Özet (Çeviri)
In this study, experimental and numerical tests were performed on the conventional photovoltaic (PV) panels to investigate the effects of pulsed water spray cooling systems on the efficiency of the PV panels. The average outside temperature and solar radiation levels during the study were 39°C and 920W/m2, respectively. Experimental results showed that the temperatures of the PV panel with dust and water-cooled system are 57.5°C, and 36.5°C, respectively. It is noted that the highest temperatures of the PV panel on which dust accumulated with different weights of 200 gr., 300 gr., 400 gr., and 500 gr., reached the levels of 57°C, 57°C, 60°C, and 63.4°C, respectively. It is investigated that the water-cooled PV system decreased the panel temperature to 34°C. The paired model developed analytically and numerically was solved using MATLAB software by using PV module equations, and the manufacturing data sheet to evaluate the overall performance of the panels. Simulation results indicate an increase in electrical efficiency from 19% for the dusty panel to 37% for the clean panel at 10:00 Am using the pulsed water spray system. In the case of the cooled and cleaned PV system with water, the open circuit voltage and short circuit current were increased by 8.5% and 6%, respectively. Experimentally, the overall efficiency of a cooling PV panel by pulsed spray system 13.7% while traditional PV panel efficiency was 13%.