Karma yem partikül büyüklüğünün koksidiyoza karşı aşılanan etlik piliçlerin sindirim sistemi gelişimi ile performansı üzerine etkileri
Effect of feed particle size on the growth performance and development of digestive system in broiler chickens vaccinated against coccidiosis
  1. Tez No: 790587
  2. Yazar: ERCAN KARAZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Yem partikül büyüklüğü ve koksidiyoz aşısının 39 gün süreyle beslenen etlik piliçlerde büyüme performansı, serum bileşenleri, sindirim organı gelişimi ve ölçütleri, et verimi ile göğüs etinin duyusal özellikleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla 2x2 faktöriyel düzende bir deneme yürütülmüştür. Materyal ve Yöntem: İncelenen faktörler değirmen elek delik çapı (4 veya 8 mm) ve koksidiyoza karşı aşılamadır (aşılı veya değil). Her tekerrürde 18 adet civciv bulunacak şekilde 6 tekerrürlü 4 grup halinde düzenlenen denemede toplam 432 adet hibrit erkek etlik civciv (Ross 308) kullanılmış, günlük yaştaki civcivler tekerrürlere rastgele dağıtılmıştır. Yemlerin 8 mm yerine 4 mm delik çapında bir elek kullanılarakince öğütülmesi toplam yem tüketimini ve ölüm oranını etkilemeksizin canlı ağırlık artışını azaltırken yemden yararlanma oranını artırmıştır. Aşılama piliçlerin canlı ağırlık artışında önemli bir azalmaya ve yemden yararlanma oranında kötüleşmeye neden olurken, yem tüketiminde ve yaşama gücünde önemli bir değişikliğe yol açmamıştır. Serum biyokimyası, sindirim organlarının oransal ağırlığı ve et verim özellikleri yemin öğütülme derecesinden veya aşılamadannadiren etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: An experiment with 2x2 factorial design was conducted to assess the effect of feed particle size and coccidiosis vaccine on growth performance, serum constituents, digestive organ developmentand visceral organ measurements, meat yield and sensory quality of breast meat in broiler chickens fed for39days period. Material and Methods: The factors examined were on screen size (4 or 8 mm) and vaccination against coccidiosis at hatch (vaccinated or not). A total of 432Ross 308 male chickens at one-day of age were assigned to 4 treatments in 6 replicates per treatment and 18 birds per replicate. Grinding ingredients through a screen size of 4 mm instead of 8 mm, reduced overall body weight gain and increased feed conversion ratio without affecting voluntary feed consumption and bird mortality rate. Vaccination induced significant decrease in body weight gain and worsening of feed conversion ratio without no significant change on feed consumption and liveability of birds. Serum biochemistry, size of digestive organs and meat yield characteristics were hardly affected by grinding intensity of feed mixture or the vaccination application. Bird fed on coarsely ground feed had relatively shorter and lighter small intestines than those fed finely ground feed.