New actors in Turkish housing market, foreigners: Bursa case
Türkiye konut piyasasının yeni aktörleri yabancı uyruklular: Bursa ilindeki İranlılar örneği
  1. Tez No: 790588
  2. Yazar: ARYAN HABIBPOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAMACI KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Demography, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda İranlıların Türk konut piyasasına katılımı ve ilgisi önemli ölçüde arttı. Araştırma bölgemiz olan Bursa, yabancı gayrimenkul yatırımı için Türkiye'nin en büyük dört şehrinden biri ve İranlılar için en büyük iki şehrinden biridir. Bu çalışma, Bursa ilindeki yerleşim ve yer seçimi mekanizmasını örnek alarak, İran konut ediniminin Türk konut piyasası üzerindeki etkisini araştırmıştır. Bu amaca iki aşamalı bir süreçle ulaşıldı. İlgili literatürün gözden geçirilmesinin ardından, yakın zamanda ev satın almış İranlılar arasında bir anket yapıldı. Yapılan anketlerin sonucunda İranlıların kentte seçtikleri alanları ve tercih ettikleri konut alanları özellikleri, oluşturulan yaşam çevreleri; talepleri karşılar nitelikte olup olmadığı derinlemesine mülakat tekniği ile tespit edilmiş, görüşmelerin sonucunda İranlıların neden bursa ilini konut satın almak için tercih ettikleri, ilçe tercihlerinin arkasındaki nedenler, local hareketlilik eyleminde olup olmadıkları ve Bursa'ya gelme sebepleri araştırılmıştır. 15 Nisan - 15 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen yüz yüze ankette, 2012 yılından sonra Bursa kentinin merkez ilçeler (Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım) Konut satın alan 148 İranlının demografik özellikleri ve 9'lu Likert ölçeğinde hazırlanan 41 ifade ile katılma derecelerini, derecelendirmeleri istendi yapılan anketlerin sonucunda SPSS programı aracılığıyla istatistik verilerinin değerlendirilmiş için faktör analizi yapılarak değişkenler arasındaki ilişkiler tespit edilecektir. Sonrasında ikili cevap içeren bağımlı değişken kullanıldığı için, ikili lojistik (Binary Logistic) regresyon analizi yapılarak bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasındaki neden sonuç ilişkisini incelenecek, son olarak ise uyum (Correspondence) analizi yapılarak değişkenler arasındaki ilişkiler tespit edilecektir. Analiz sonuçlarına göre İranlıların kentin çağdaş yaşam tarzı, konut alanlarının planlaması ve kaliteli konut yapısına sahip olması nedeniyle Bursa'ya yerleşmeyi tercih ettiğini göstermektedir. İranlılar, diğer ilçelere göre sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi en yüksek ve ulaşımı kolay olan merkez ilçelerde ve planlı kentleşme programıyla öne çıkan ilçelerde yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The amount of engagement and interest shown by Iranians in the Turkish property market has dramatically expanded over the past few years. Our research area, Bursa, is one of the four largest cities in Turkey for the inflow of foreign direct investment in real estate and one of the two largest cities in Turkey for Iranian immigrants. The settlement and site selection mechanism in Bursa served as an example for the purpose of this study, which investigated the effect that Iranian real estate acquisition has had on the housing market in Turkey. This goal was accomplished by way of a procedure that consisted of two stages. Following an analysis of the pertinent prior research, a survey was carried out among Iranians who had just purchased a home. The in-depth interview method was used to determine whether the residential areas chosen by Iranians in the city and the characteristics of the residential areas they prefer, the residential environments created, and whether or not they meet the requirements. These findings are a direct result of the surveys that were conducted. As a result of the interviews, we were able to explore the reasons why Iranians prefer Bursa to buy properties, the reasons for their preferences for the neighbourhoods they live in, whether they engage in local mobility, and the reasons for relocating to Bursa. During the face-to-face survey that was carried out between the 15th of April and the 15th of September 2022, 148 Iranians who had purchased homes in the central districts of Bursa (Nilüfer, Osmangazi, and Yıldırım) after 2012 were questioned regarding the demographic characteristics of their households as well as their level of agreement with 41 statements using a 9-point Likert scale. In light of the results of the questionnaires, the statistical data are analysed by means of the SPSS program, and the results of factor analysis are used to assess the nature of the connections between the variables. In order to study the cause-and-effect relationship that exists between the dependent variable and the independent variables, a binary logistic regression analysis is performed because the dependent variable in question has a response that can only be one of two possible states. According to the findings of the research, Iranians have indicated a strong preference for settling in Bursa since the city provides a contemporary way of life, as well as thoughtful planning of residential zones and high-quality housing structures. Iranians are primarily concentrated in the center districts that have the highest level of socioeconomic development and accessibility in comparison to other districts, as well as in the districts that stand out for their planned urbanization project.