Antalya susam alanlarında susam güvesi Antigastra catalaunalis Dup. (Lepidoptera: Pyralidae) ve tütün beyaz sinek Bemisia tabaci (Hemiptera: Aleyrodidae) üzerinde biyolojik mücadele olanakları
Possibilities of biological control on sesame moth Antigastra catalaunalis Dup. (Lepidoptera: Pyralidae) and tobacco whitefly Bemisia tabaci (Genn.) (Hemiptera: Aleyrodidae) in Antalya sesame fields
  1. Tez No: 790590
  2. Yazar: HASAN PART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Susam güvesi ve Beyaz sinek susam bitkisinde çok önemli zarara sebep olmaktadır. Özellikle ikinci dönem susam ekim alanlarında erken müdahale yapılmazsa önemli ölçüde zarara sebep olmaktadırlar. Bu durum verimi çok düşürmektedir. Ülkemizde bu zararlılar için genel olarak kimyasal mücadele tercih edilmektedir. Günümüzde kimyasal mücadelenin kullanımı birçok zararlı sonuçlar meydana getirmektedir. Bundan dolayı, çalışmamızda kimyasal mücadeleye alternatif olması için biyolojik mücadele etmenleri ve preparatlarının kullanımı amaçlanmıştır. Bu çalışmada %1.5 Beauveria bassiana strain Bb-1 1x108 kob/mil min sporları içeren Nostalgist Bl biyolojik insektisidi, 0.3 g/L Azadirachtin etken maddesi içeren Nimbecidine biyolojik insektisiti ve yumurta parazitoiti olan Trichogramma evanescens Westwood (Hymenoptera: Trichogrammatidae) uygulamaları yapılmış ve etkinlikleri belirlenmiştir. Uygulama alanı (2000 m2) 3 bloğa ayrılmış, her blok A, B ve C harfleri ile isimlendirilmiştir. Her blok 4 parsele ayrılmıştır. Her blokta kontrol parselleri olmak üzere her parselde ayrı ayrı yukarıdaki etmenlerin ve biyolojik insektisitlerin uygulaması yapılmıştır. Yapılan çalışmada A3, B3, C3 parsellerine toplam 20 000 adet T. evanescens ergini Susam güvesi yumurtası için salınmıştır. A1 Nimbecidine, A2 Nostalgist, B1 Nostalgist, B2 Nimbecidine, C1 Nimbecidine, C2 Nostalgist şeklinde uygulamalar yapılmıştır. A4, B4, C4 parselleri kontrol parselleri yapılmıştır. Uygulama sonuçlarına göre yapılan sayımlarda yaprak yüzeyinde beyaz sinek yumurtası ve nimfinde önemli ölçüde azalma olmuştur. Susam güvesi larva sayımlarında bitki başına düşen populasyonlarda çok önemli düşüş gözlenmiştir. En fazla verim Nimbecidine ve Nostaljist uygulamalarında elde edilmiştir. Parazitoid uygulaması yapılan parsellerde verim orta düzeyde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Sesame moth and whitefly cause significant damage to sesame plants. Especially in the second period sesame cultivation areas, if early intervention is not made, they cause significant damage. This greatly reduces the efficiency. Chemical control is generally preferred for these pests in our country. Today, the use of chemical control creates many harmful results. Therefore, in our study, it is aimed to use biological control agents and preparations as an alternative to chemical control. In this study, applications of Nostalgist Bl biological insecticide containing 1.5% Beauveria bassiana strain Bb-1 1x108 cfu/mil spores, Nimbecidine biological insecticide containing 0.3 g/L Azadirachtin active ingredient, and Trichogramma evanescens Westwood (Hymenoptera: Trichogrammatidae) an egg parasitoid and activities were determined. The application area (2000 m2) is divided into 3 blocks, each block is named with the letters A, B and C. Each block is divided into 4 parcels. The above factors and biological insecticides were applied separately in each parcel, including the control parcels in each block. In the study, a total of 20 000 T. evanescens adults were released to the A3, B3, C3 parcels for Sesame moth eggs. Applications were made in the form of A1 Nimbecidine, A2 Nostalgist, B1 Nostalgist, B2 Nimbecidine, C1 Nimbecidine, C2 Nostalgist. Control plots of A4, B4, C4 plots were made. In the counts made according to the application results, there was a significant decrease in whitefly eggs and nymphs on the leaf surface. A very significant decrease was observed in the populations per plant in the sesame moth larvae counts. The highest efficiency was obtained in Nimbecidine and Nostalgist applications. The yield was moderate in the plots with parasitoid application.