UNICEF'in sosyal sorumluluk projelerinde kullandıkları animasyonlardaki karakter tasarımlarının incelenmesi
Examination of the character designs in the animations used by UNICEF in its social responsibility projects
- Tez No: 790600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA NUR ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
"UNICEF'in Sosyal Sorumluluk Projelerinde Kullandıkları Animasyonların Karakter Tasarımlarınının İncelenmesi'' konusuyla ilgili yapılmış olan bu tez çalışmasında, spesifik olarak UNICEF'in Sosyal Sorumluluk projeleri için yaptırmış olduğu animasyonlardaki karakter tasarımları üzerine yoğunlaşılmıştır. Karakterler konuya uygunluk, projenin tanınırlığına etki, dikkat çekicilik ve estetik açıdan incelenmiştir. Tezde nitel araştırma yöntemlerinden 'Görüşme Tekniği' uygulanmış olup; uygulanan görüşme tekniği de yüz yüze değil, daha fazla kişiye ulaşmak adına, e-görüşme olarak uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak geliştirilen görüşme formuna uzman görüşleri doğrultusunda son hali verilmiştir. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır: Araştırmanın birinci bölümünde; konuya giriş yapılarak, ortaya konulan problem, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, araştırmanın sınırlıklıkları ve varsayımlar belirtilmiştir. İkinci bölümde; animasyonun tanımı, animasyonun gelişimi, animasyonun tarihsel gelişimi ve animasyonun türleri, animasyonun yapım aşamaları, karakter tasarımı, UNICEF'in tanımı, kurumsal sosyal sorumluluk, UNICEF ve kurumsal sosyal sorumluluk, UNICEF projelerine genel bakış incelenmiş ve kapsamlı bir literatür taraması yapılarak görsellerle desteklenmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın modeli, evren ve örneklem, veri toplama teknikleri, verilerin analizi belirtilmiştir. Dördüncü bölümde bulgular ve yorum, içeriksel kodlamalara ilişkin bulgular, belge temelli frekanslar, kod alt kod bölümler modeli ve karakter tasarımları üzerine yapılan incelemeler sonucunda uzman görüşlerine dayanılarak çözüm önerileri sunulmuştur. Beşinci bölümde ise sonuç kısmı yer almaktadır. Elde edilen verilerin analizi neticesinde UNICEF'in sosyal sorumluluk projeleri üzerine yaptırmış olduğu animasyon tasarımlarının yeterli düzeyde tanınmadığı, bilinmediği ve karakter tasarımlarının birçoğunun özensiz tasarlandığı sonuçlarına varılmıştır. Oysa misyon olarak benimsedikleri ve çabaladıkları amaç, fazlasıyla önemsenmesi gereken ve her sürecinde tüm detaylarıyla üzerinden geçilmesi gereken bir amaçtır. Bu bağlamda UNICEF animasyonlarının daha fazla yaygınlaşması ve tanınırlığı için; animasyonlarındaki karakterlerin, seçilen renklerin, başlı başına tasarımın her evresinin daha planlı ve özenli ve belirlenen tasarım üslubu yönünden daha zengin ve dikkat çekici olmasının gerekliliği, tez çalışması kapsamında irdelenen ve UNICEF'in sonraki tasarımları için önerilen bir husustur.
Özet (Çeviri)
This thesis on the subject of“Examınatıon Of The Character Desıgns Of Anımatıons Used By Unıcef In Its Socıal Responsıbılıty Projects”In his work, he focused specifically on the character designs in animations commissioned by UNICEF for Social Responsibility projects. The characters were examined in terms of their relevance to the subject, their impact on the recognition of the project, their attractiveness and aesthetics. In the thesis, 'Interview Technique', one of the qualitative research methods, was applied; The interview technique applied was not face-to-face, but was used as an e-interview in order to reach more people. A semi-structured interview form was used as a data collection tool. The interview form, which was developed as a data collection tool in the research, was finalized in line with expert opinions. The thesis study consists of five parts: In the first part of the research; By introducing the subject, the problem posed, the purpose of the research, the importance of the research, the limitations of the research and the assumptions are stated. In the second part; Definition of animation, development of animation, historical development of animation and types of animation, production stages of animation, character design, definition of UNICEF, corporate social responsibility, UNICEF and corporate social responsibility, an overview of UNICEF projects were examined and supported with visuals by making a comprehensive literature review. In the third part, the model of the research, universe and sample, data collection techniques, and data analysis are stated. In the fourth chapter, solution suggestions are presented based on expert opinions as a result of the examinations on findings and comments, findings on contextual coding, document-based frequencies, code subcode segments model and character designs. The fifth chapter contains the conclusion part. As a result of the analysis of the data obtained, it was concluded that the animation designs that UNICEF had made on social responsibility projects were not sufficiently known/known and most of the character designs were sloppy. However, the purpose they have adopted and strive for as a mission is a goal that should be given great importance and that should be discussed in all its details in every process. In this context, for more widespread and recognition of UNICEF animations; The necessity of the characters in the animations, the colors chosen, and each stage of the design itself to be more planned and more elaborate and richer and more remarkable in terms of the determined design style is a matter discussed within the scope of the thesis and recommended for the future designs of UNICEF.