Çocuk hakları kapsamında, sivil toplum örgütlerinin sosyal medya paylaşımlarında mülteci çocukları temsili
In the context of children rights, representation of refugee children on social media postings of non-governmental organizations
- Tez No: 794908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ERCAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çocukların medyada temsili, içinde bulunulan toplumun bakış açısını yansıtmak ile birlikte aynı zamanda toplumdaki çocukluğun inşası üzerinde etkilidir. Medya, mültecilik ve sivil toplum alanlarındaki temsillerde çocuklar pasif, muhtaç ve kırılgan konumda ve içinde bulundukları zorlu koşullar etrafında yansıtılmaktadır. Bu temsillerde çocuklar birer birey ve hak sahibi özne konumundan ve hak temelli bir bakış açısından uzak, pasif konumlarda sunulmaktadırlar. Bu tezin amacı, mültecilerle ilgili alanda hak odaklı çalışmalar yürüten sivil toplum örgütlerinin sosyal medya paylaşımlarındaki mülteci çocuk temsillerini incelemek ve çocuk hakları bağlamında değerlendirmektir. Bu amaçla ulusal kuruluşlardan Türk Kızılay, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ve Hayata Destek Derneği ve uluslararası örgütlerden Save the Children ve UNICEF'in 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü, 20 Haziran Mülteciler Günü, 20 Kasım Dünya Çocuk Günü ve 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü'nde yaptıkları paylaşımlardaki görseller, niteliksel bir araştırma yöntemi olan göstergebilimsel yöntem ile irdelenmiştir. Elde edilen bulgular Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin ilkeleri etrafında yorumlanarak açığa çıkarılan temsiller hak temelli perspektiften incelenmiştir. Bu çalışma ile mülteci çocuklara yönelik çalışmalar yürüten sivil toplum örgütlerinin ağırlıklı olarak benimsediği yardım temelli bakış açısının, daha hak temelli taraftan yeniden inşa etmek ve hakim bakış açılarını geliştirmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The representation of children in the media not only reflects the perspective of the society towards children but also has an impact on the construction of childhood in the society. In representations in the fields of the media, the refugee and the civil society, children are portrayed as passive, destitude and vulnerable and also around the difficult circumstances they live in. In these representations, children are presented in passive positions, far from being an individual and a entitled subject and from a right-based perspective. The aim of this thesis is to examine the representations of refugee children in the social media postings of non-governmental organizations that carry out right-based activities in the field of refugees and to evaluate them in the context of child rights. For this purpose, 27 images shared by the Turkish Red Crescent, the Association for Solidarity with Asylum Seekers and Migrants, and the Support to Life Association, Save the Children and UNICEF on 12 June World Day Against Child Labour, 20 June World Refugee Day, 20 November World Children's Day and 18 December International Refugee Day were analyzed with the semiotic method, which is a qualitative research method. The findings were interpreted within the framework of the principles of the United Nations Convention on the Rights of the Child, and the institutions' approaches toward children were evaluated from a right-based perspective. As a result of this study, it is aimed to recontruct to a more rights-based perspective from the aid-based side, which is predominantly adopted by non-governmental organizations working on refugee children and also develop the dominant perspectives.