Sulu çözeltilerden boyar maddelerin yeşil nanopartikül destekli sistemlerle arıtılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the treatability of dyes from aqueous solutions with green nanoparticle supported systems
- Tez No: 790603
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tez çalışması kapsamında Reactive Black-5 boyarmaddesinin giderimi için elektrokimyasal arıtım ve adsorpsiyon yöntemi uygulanmıştır. Elektrooksidasyon yönteminde model çalışma suyu hazırlanarak farklı derişimlerde NaCI, Na2SO4 ve NaNO3 destek elektroliti ilavesiyle, elektrot türü, akım yoğunluğu, akış hızı gibi parametrelerin giderim verimine etkisi incelenmiştir. Adsorpsiyon yönteminde ise yeşil sentezle üretilmiş demir nano-partikül kullanılarak kinetik ve izoterm çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Üretilen demir nanopartikülün elektrooksidasyon süreçlerine katkısı olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada bulunan uygun koşullar ile deney tasarımı yapılarak KOİ, TOK ve toksisite deneyleri yapılmıştır. Çalışmada 40 mg/L Reactive Black 5 boyası içeren 500 mL model atıksu ile 75A/m2 akım yoğunluğu, 10mM NaCI destek elektroliti ilavesi ve 0,3 L/dk akış hızı kullanılarak gerçekleştirilen elektrooksidasyon deneylerinde 30 dk arıtım süresi sonucunda %100 renk, %98 TOK, %80 toksisite ve %50 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Yeşil çay özütünden elde edilmiş 10-100 nm boyutunda yeşil demir nanopartiküller (YDnP) ile gerçekleştirilen çalışmalarda ise 40 mg/L Reactive Black 5 boyası içeren 250 mL model atıksu 0,8 g/L YDnP derişimlerinde tam karıştırmalı kesikli sistemde 60 dakika alıkoyma süresi sonunda %40 renk giderimi elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, electrochemical treatment and adsorption method was applied for the removal of Reactive Black-5 dyestuff. In the electrooxidation method, the effect of parameters such as electrode type, current density, flow rate on the removal efficiency was investigated by preparing model working water and adding NaCl, Na2SO4 and NaNO3 supporting electrolyte at different concentrations. In the adsorption method, kinetic and isotherm studies were carried out using iron nanoparticles produced by green synthesis. It was investigated whether the produced iron nanoparticle contributed to the electrooxidation processes. COD, TOC and toxicity tests were carried out by designing the experiment with the appropriate conditions in the study. In the electrooxidation experiments performed using 500 mL wastewater containing 40 mg/L Reactive Black 5 dye, 75A/m2 current density, 10mM NaCl support electrolyte addition and 0.3 L/min flow rate, as a result of 30 minutes treatment time, 100% color, 98% TOC, 80% toxicity and 50% COD removal efficiency were obtained. In studies carried out with 10-100 nm green iron nanoparticles (YDnP) obtained from green tea extract, 250 mL model wastewater containing 40 mg/L Reactive Black 5 dye at 0.8 g/L YDnP concentrations was fully mixed after 60 minutes of retention time in the batch system. 40% color removal was achieved.