Koelreuteria paniculata tohumu/nano kobalt ferrit kompoziti ile sulu çözeltilerden bazı metal iyonu ve boyar madde gideriminin incelenmesi
Examination of removal of some metal ions and dyes from aqueous solutions by Koelreuteria paniculata seed/nano cobalt ferrite composite
  1. Tez No: 846852
  2. Yazar: RADIA EL KOUISSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SARİÖZ, PROF. DR. YAVUZ SÜRME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Metal iyonlarının ve boyar maddelerin yüksek miktarlarda ve yeterli arıtma işlemlerinden geçirilmeden doğaya salınması nedeniyle meydana gelen su kirliliği, günümüzün en önemli çevre sorunlarının başında gelmektedir. Çevre kirliliğine neden olan en önemli faktörler arasında yer tutan ağır metaller ve boyar maddeler insan sağlığı ve ekosistem için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Dolayısıyla, bu tehlikeli kirleticilerin giderimi için yenilikçi, ekonomik, geri dönüştürülebilir ve çevre dostu yöntemlerin kullanılması önem taşımaktadır. Bu projede, park ve bahçelerde, yol kenarlarında oldukça çok bulunan bir peyzaj ağacı olan güvey kandil ağacı veya fener ağacı olarak da bilinen ve çeşitli biyoaktif fitokimyasallar içeren Koelreuteria paniculata ağacının yaprak ekstraktı kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle kobalt ferrit sentezi gerçekleştirilecek; daha sonra Koelreuteria paniculata tohumlarının, elde edilen kobalt ferrit ile modifikasyonu ile sudan kolay ayrılabilirlik ve yeniden kullanılabilirlik özelliklerine sahip, düşük maliyetli bir manyetik adsorban hazırlanacak; ve elde edilen manyetik adsorbanın, boyar madde ve çeşitli metal iyonlarının sulu ortamdan uzaklaştırmadaki etkinliği incelenecektir. Elde edilen manyetik adsorbanın boyar madde ve çeşitli metal iyonlarının sulu ortamdan uzaklaştırılmasında, optimum koşullarını belirlemek amacıyla kirleticinin başlangıç derişimi, adsorban miktarı, pH, temas süresi gibi parametrelerin etkisi araştırılacaktır. Bu parametreler, her seferinde tek değişken değiştirilerek incelenecektir. Ayrıca manyetik adsorbanın tekrar kullanılabilirliği araştırılacaktır. Bu projede; elde edilecek olan manyetik adsorban SEM, EDX, FTIR, XRD gibi analizler ile karakterize edilecektir. Sulu fazdaki boyar madde derişimleri, UV Spektrofotometresi ile, metal iyonu derişimleri ise Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ile tayin edilecektir.
Özet (Çeviri)
Due to the release of high amounts of metal ions and dyes into the environment without undergoing sufficient purification processes, water pollution has become one of the foremost environmental issues of our time. Heavy metals and dyes, which occupy a prominent place among the key factors causing environmental pollution, pose a significant threat to human health and ecosystems. Therefore, the use of innovative, economical, recyclable, and environmentally friendly methods is crucial for the removal of these hazardous pollutants. In this project, green synthesis of cobalt ferrite will be carried out using the leaf extract of Koelreuteria paniculata, a landscape tree commonly found in parks, gardens, and along roadsides, also known as the Pride of India or Goldenrain Tree, which contains various bioactive phytochemicals. Subsequently, a low-cost magnetic adsorbent with easy separability and reusability properties will be prepared by modifying Koelreuteria paniculata seeds with the obtained cobalt ferrite through the green synthesis method. The effectiveness of the resulting magnetic adsorbent in removing dyes and various metal ions from aqueous solutions will be investigated. To determine the optimum conditions for the removal of pollutants, parameters such as initial concentration of the pollutant, adsorbent dosage, pH, and contact time will be examined by varying one parameter at a time in each experiment. Additionally, the reusability of the magnetic adsorbent will be explored. In this project, the obtained magnetic adsorbent will be characterized through analyses such as SEM, EDX, FTIR, and XRD. The concentrations of dyes in the aqueous phase will be determined using UV Spectrophotometry, while the concentrations of metal ions will be determined using Flame Atomic Absorption Spectromet