Intertextual and self-referential elements as narrative strategies in Ian McEwan's fiction
Ian McEwan'ın kurgularında anlatıcı stratejiler olarak metinlerarası ve özgönderimsel öğeler
  1. Tez No: 790610
  2. Yazar: EMEL TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ÖZGE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çağdaş İngiliz yazar Ian McEwan'ın kurgusu, metinlerarasılık ve öz gönderimsellik ile anılmaktadır. Bu çalışma, McEwan'ın kurgusunu metinlerarası ve öz gönderme yapan unsurlar açısından analiz etmeyi ve yazarın ürettiği anlatı söylemine nasıl yardımcı olduklarını açıklamayı amaçlamaktadır. Ağırlıklı olarak Gerard Genette'in sunduğu terminolojileri kullanan çalışma, kinaye, pastiş ve epigraftan yararlanmaktadır ve bunların anlatı stratejileriyle ilişkisini araştırmaktadır. Atonement ve Sweet Tooth romanlarında postmodern edebiyatla ilişkilendirilen metinlerarasılık ve üstkurmacadaki öz gönderimsellik kavramlarının hem kuramsal çerçevede hem de metinlerde incelenmesi amaçlanmaktadır. Genette, metinlerarasılık terimini yanmetinsellik ve hipermetinsellik ile genişletir. Yazarın özellikle metinlerarasılık bağlamında ele alınan kurmaca eserlere ve daha önce yazılmış diğer metinlere atıfta bulunduğu görülmektedir. Zımni bir yazar olarak McEwan, gerçekliği üç şekilde vurgular. İlk olarak, insan durumu ile gerçekliği vurgular. İkincisi, hipometinleri dönüştürerek parodik ve ironik yönleri kullanarak tutarsızlığı vurgular. Üçüncüsü, gerçekliği metinsellik aracılığıyla sorgular. Sonuç olarak McEwan, yazma süreci boyunca tarih ile kurgu ve gerçeklik ile hayal arasındaki etkileşimle ilgili görünmektedir. Bu, sıklıkla postmodern üstkurmaca yazımı ile ilişkilendirilen bir kavramdır.
Özet (Çeviri)
Contemporary English novelist, Ian McEwan's fiction is marked with intertextuality and self-referentiality. This study aims to analyze McEwan's narrative fiction regarding intertextual and self-referential elements, elucidating how they help with the narrative discourse produced by the author. Using the terminologies primarily offered by Gerard Genette, the study draws on allusion, pastiche, and epigraph and explores their relationship with narrative strategies. These elements are, to a great extent, associated with postmodern literature and metafiction. Genette expands the term intertextuality with paratextuality and hypertextuality. It is seen that the author refers to the fictional works under consideration and the previously written other texts, especially in the context of intertextuality. McEwan, as an implied author, stresses reality in three ways. First, he emphasizes reality with the human condition. Second, he stresses discrepancy using parodical and ironical aspects by transforming hypotexts. Third, he questions reality through textuality. The study concludes that McEwan's Atonement and Sweet Tooth incorporate the concepts and elements of intertextuality and self-referentiality, using them as a set of narrative strategies. McEwan is concerned with the interaction between history and fiction and reality and imagination.