Okuma güçlüğünün giderilmesinde akıcı okumayı geliştirme müdahale programının (AGEP) etkililiği
Effectiveness of the fluent reading development intervention program (AGEP) overcoming reading disabilities
  1. Tez No: 790617
  2. Yazar: BURAK ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmada, akıcı okuma becerisini geliştirmek amacıyla geliştirilmiş Akıcı Okumayı Geliştirme Müdahale Programı'nın (AGEP) ilkokul düzeyinde özel öğrenme güçlüğü tanısı olan ve olmayan okumada güçlük yaşayan öğrencilerin akıcı okuma becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu genel amaç doğrultusunda; fonolojik farkındalık becerisi, hece-kelime-metin düzeyinde akıcılık, prozodik okuma becerisi ve sosyal geçerlik başlıkları altında alt amaçlar oluşturulmuştur. Araştırma tek denekli deneysel desenlerden deneklerarası çoklu yoklama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu ilkokula devam eden özel öğrenme güçlüğü tanılı bir, özel öğrenme güçlüğü tanısı olmayan iki olmak üzere okumada güçlük yaşayan toplam üç öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın deney süreci; başlama düzeyi, uygulama ve öğretim sonu değerlendirme oturumlarından oluşmaktadır. Çalışma grubundaki öğrencilere her biri kırk dakika süren 45 oturum boyunca Akıcı Okumayı Geliştirme Müdahale Programı (AGEP) uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, AGEP uygulamasının özel öğrenme güçlüğü olan ve olmayan okumada güçlük yaşayan öğrencilerin fonolojik farkındalık becerileri, hece-kelime-metin düzeyinde akıcılık ve prozodik okuma becerileri üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca araştırmaya katılan öğrencilerin aileleri ve öğretmenleri AGEP'in öğrencilerin akıcı okuma performanslarını geliştirmede etkili olduğunu ve okuma motivasyonlarını arttırdığını belirtmiştir. Araştırmanın son kısmında bulgular tartışılarak uygulamaya ve ileri araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop the effect of Fluent Reading Development Intervention Program (AGEP), which was developed to develop fluent reading skills, on the fluent reading skills of students with or without a specific learning disability diagnosis at primary school level. In line with respect to this general purpose; sub-goals were formed under the headings of phonological awareness skill, fluency at the level of syllable-word-text, prosodic reading skill and social validity. The research was carried out with a multiple probe design across subjects, one of the single-subject experimental designs. The study group of the research consists of three primary school students, one with a diagnosis of a specific learning disability and two students without a diagnosis of a specific learning disability. The experimental process of the research; consists of baseline, intervention and end-of-teaching evaluation sessions. The students in the study group were administered the Fluent Reading Improvement Intervention Program (AGEP) during 45 sessions, each lasting forty minutes. The findings shows that AGEP application had a positive effect on the phonological awareness skills, syllable-word-text fluency and prosodic reading skills of students who has reading difficulties with or without specific learning disabilities. In the final part of the study, the findings are discussed and suggestions for practice and further research are given.