Sağlık yöneticilerinin etik liderlik özelliklerinin örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık üzerine etkileri
The effect of health managers ethical leadership characteristics on organizational justice and organizational commitment
- Tez No: 790626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sağlık kuruluşları, sağlığın korunması, hastalıkların tedavi edilmesi, rehabilite edilmesi ve sağlığın geliştirilmesine yönelik faaliyetleri yürüten hizmet kuruluşlarıdır. Sağlık kuruluşları çalışan emeğinin yüksek olduğu, karmaşık örgüt yapısına sahip olması, uzmanlaşma düzeyi yüksek olması ve insan sağlığıyla doğrudan ilgili bir hizmet sektörü olması nedeniyle yönetim faaliyetleri oldukça önemlidir. Bu nedenle yönetim uygulamalarında etkinliğin ve verimliliğin sağlanması, etik uygulamaların ve etik kararların alınması için yöneticilerin etik liderlik davranışlar sergilemesi bir gerekliliktir. Bu araştırma, sağlık kuruluşlarında çalışanların etik liderlik algısının, örgütsel adalet ve örgüt bağlılık üzerine etkisini araştırmıştır. Bu araştırmanın örneklemini, Ankara ilinde özel hastaneler de görev yapan toplam 300 katılımcı oluşturmuştur. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak anket yöntemleri kullanılmış ve anketin geliştirilmesinde demografik özellikler,etik liderlik ölçeği (ELÖ), örgütsel adalet ölçeği (ÖAÖ) ve örgütsel bağlılık ölçeği(ÖBÖ )kullnılmıştır. Çalışmada geliştirilen hipotezleri test etmek için çalışanlara yönelik uygulanan bir anket araştırmasında elde edilen verilerin analizi, etik liderlik algılarının örgütsel eşitlik ve örgütsel bağlılığı etkilediğini göstermiştir. Çalışma sonucunda, etik liderlik ile örgütsel bağlılık, örgütsel bağlılık ile örgütsel eşitlik ve etik liderlik ile örgütsel adalet arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların cinsiyet, medeni durum, yaş, çalışma saatleri, mesleki durum ve eğitim düzeyi gibi demografik özelliklerine göre her üç değişkeni de karşılaştırdığımızda birçok değişkende farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health institutions are service organizations that carry out activities aimed at protecting health, treating diseases, rehabilitating and improving health. Health institutions are a service sector with high employee labor, complex organizational structure, high level of specialization, directly related to human health. For this reason, it is important for managers to exhibit ethical leadership behaviors in order to ensure efficiency and efficiency in management practices and to take ethical practices and ethical decisions. This research investigated the impact of employees' acumen of ethical leadership in healthcare organizations on organizational commitment and organizational justice. The sample of this study consisted of a total of 300 participants working in private hospitals in Ankara. Within the scope of the study, survey method was used as a data collection tool and demographic characteristics, ethical leadership scale(ELS), organızational justıce scale (OJS)and organizational commitment scale (OCS) were used to create the survey form. As a result of the analysis of the data obtained from the survey study applied to the employees in order to test the hypotheses put forward in the research, it was shown that the perception of ethical leadership had an effect on organizational justice and organizational commitment. The result of the studies show that ,there is a meaningful and poitive relationship between ethical leadership , organizational commitment, and organizational justice. In addition, all three variables were compared according to the demographic characteristics of the participants (gender, marital status, age, working time, duty status and education) and differences were detected in some variables.