Sağlık kuruluşlarında yöneticilerin stratejik liderlik özelliklerinin değerlendirilmesi (Sivas ili Numune Hastanesi örneği )
The in healthcare organisations assessment of managements strategic lidership qualities (The example of Numune Hospital )
- Tez No: 461207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde sürekli gelişen ve değişen teknoloji, iş dünyasını da büyük etki altına almaktadır. Örgütlerin sürdürülebilirlikleri ve özellikle rekabet etme yetenekleri üzerinde etkili olan strateji kavramı bir takım özellikleri içerisinde barındıran çok boyutlu bir kavram olmaktadır. Buna bağlı olarak iş dünyasının rekabet ortamında örgütlerin konumunu belirlemek ve sürdürebilirliğini korumak ve karlılığını artırmak isteyen örgütler için geleneksel yönetim anlayışının yerine daha uzun vadeli ve geniş bir görüş açısına sahip stratejik yönetim olgusuna bırakmaktadır. Yöneticilerin ise bu süreç içerisinde yapılması gerekenleri anlamaları ve bu amaçla da stratejiyi nasıl bir çözüm getireceğini belirleyici formülleri belirlemeleri gerekmektedir. Stratejik yönetim olgusunun önemli aktörü ise stratejik liderliktir. Stratejik liderlerin dönüşümcü, etik, yönetsel ve politik olarak dört seçkin stratejik liderliğin kullanılması gerekliliğine inanılmaktadır. Sağlık kurumlarında stratejik yönetim ve stratejik liderlik önemli yer tutmaktadır. Sağlık kurumlarının devamlılığı ve hizmet kalitesi bakımından önem arz eden bu ifadeler çalışmanın en önemli ve ilk basamaklarını oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda liderlik türleri arasındaki ilişkilerin anlamlı ve kuvvetli olduğu bulunmuştur. Ortalama puanın ise yüksek olduğu ve en yüksek etik liderliğin sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technology develops and changes constantly and it also effects business world. So there is a necessity of strategy term. Strategy term, includes a lot of qualities, effects organization's sustainable and rivalling betweeen organisations. Therefore, in business world instead of traditional management comprehension, strategic manafement has an important mission for rising protif, saving sustainable of organisation. In this period, managers have to find determinant solving formulas for strategies. The fact of strategy management's section is strategic leadership, which has four factors; transformist, ethics, executive and political. In healtcare organisations, strategic management and strategic leadership have a important mission. These terms are necessary for sustinable and functions qualities of healtcare organisations. The result of research concludes that the relationship which is between kind of leadership in sensible and strong. It seems that average mark is high and ethic leadership has the highest one average mark.