Ebelerin obstetrik şiddet konusundaki yaklaşımları
Approaches of midwives to obstetric violence
- Tez No: 790635
- Danışmanlar: DR. ZEKAİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Obstetrics and Gynecology, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Obstetrik şiddet 20. Yüzyıl dünyasında kadına yönelik toplumsal cinsiyetin dayattığı bir kavram olarak bilinmektedir. Çalışmada doğum salonuna kabul esnasında, doğum eylemi anında ve doğum eylemi sonrasında uygulanan, obstetrik şiddet unsurları arasında yer alan uygulamalar, aktif olarak doğum salonunda çalışan ebelere sorulmuş, mevcut obstetrik sistem içerisindeki uygulamaların doğruluğunu sorgulamaları ve kadına yönelik bir şiddet türü olan obstetrik şiddete yönelik farkındalık oluşturulması amaçlandı. Çalışma kesitsel desende planlandı, veriler 'Ebelerin Obstetrik Şiddet Konusundaki Yaklaşımları Anket Soru Formu' araştırmacı tarafından oluşturulmuş ve içeriğinde; sosyo-demografik verileri değerlendiren 21 soru, doğum salonuna kabul aşamasını kapsayan 16 soru, travay süresince uygulanan girişimleri kapsayan 14 soru, doğum anında uygulanan girişimleri kapsayan 18 soru ve doğum sonu dönemi kapsayan 4 sorudan oluşan toplamda 73 soruya yer verildi. Çevrimiçi bir platformda, kartopu metodu kullanılarak katılımcılara yöneltilen anketin evrenini hali hazırda doğum salonunda çalışan ebeler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, sorularını gönüllü olarak eksiksiz dolduran, ebe unvanına sahip, doğumhanede çalışan ebeler oluşturmaktadır. Araştırma verileri SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22.0 programına kaydedilerek analiz edildi. Araştırma bulguları incelendiğinde çalışmaya katılımcı sayısı sosyodemografik ifadeler için 84, diğer başlık altındaki ifadeler için verilen yanıtlarda değerlendirmeye katılan örneklem sayısı 83'tür. Ebelerin büyük bir çoğunluğu obstetrik şiddet kavramını duymuştu.
Özet (Çeviri)
The concept of obstetric violence is known as a concept imposed by gender against women in the 20th century. In the study, the practices that are among the elements of obstetric violence applied during admission to the delivery room, during and after the delivery, midwives working actively in the delivery room were asked, questioning the accuracy of the practices in the current obstetric system and awareness of obstetric violence, a type of violence against women. intended to be created. The study was planned in a cross-sectional design, the origin 'Midwives' Approaches to Obstetric Violence Questionnaire Form' was created by the researcher and its content was; The study, which consists of 21 questions evaluating socio-demographic data, 16 questions covering the stage of admission to the delivery room, 14 questions covering the principles of the labor period, 18 questions covering the instructions applied at the time of birth, and 4 questions covering the postpartum period, is the place where 73 people are placed. On an online platform, midwives working in the delivery room are already the homes of the survey directed to those who use the snowball method. The hire of the research consists of midwives working in the delivery room, who voluntarily fill in their questions and have the title of midwife. Research data were analyzed by saving SPSS for Windows 22.0. When the research findings are examined, the number of participants in the study is 84 for the sociodemographic statements, and the number of samples included in the evaluation for the statements under the other headings is 83. Most of the midwives had heard of the concept of obstetric violence.