Toprak solucanı ununun hayvan beslemede protein kaynağı olarak kullanım olanaklarının belirlenmesi
Determination of opportunities of earth worm flour as a source of protein in animal nutrition
- Tez No: 790642
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERSİN ŞAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma da solucanların farklı yöntemler kullanılarak kurutulması sonucu elde edilen solucan ununun hayvan beslemede kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Eisenia fetida türü toprak solucanı kullanılmıştır. Çalışma başlangıcında solucanlar üzerlerinde bulunan toprak ve gübrelerden arındırılarak kurutmaya uygun hale getirilmiştir. Daha sonra derin dondurucuda inaktif edilen solucanlar liyofilizasyon, etüv ve mikrodalgada olmak üzere 3 farklı kurutma metodu uygulanarak toz form haline getirilmiştir. Elde edilen öğütülmüş örneklerin kurutma işlemleri sonucunda renk değişimi, amino asit ve yağ asidi profilleri belirlenmiştir. Hayvan beslemede kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla da Daphnia magna hayvan modeli kullanılmıştır. Bu amaçla Daphnia magna'lar üç hafta süre ile solucan unları ile beslenmiştir. Sonrasında bu unların Daphnia magna'lar üzerinde boy uzunluğu, popülasyon yoğunluğu, yumurta, yavru ve canlı sayısı değişimleri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda çalışmada kurutma işlemleri neticesinde ısıl işlem uygulamasının amino asit ve yağ asidi miktarları açısından oldukça belirleyici bir faktör olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuçlarımızda özellikle liyofilizasyona kıyasla etüv ve mikrodalgada kurutma yönteminde azalan bir değişim saptanmıştır. Ayrıca çalışmamızda solucan unlarında kurutma yöntemine bağlı olarak renk değişimi de gözlenmiştir. Araştırmanın amino asit ve yağ asidi profillerinde meydana gelen değişim sonuçları Daphnia magna denemesinin biyolojik bulgularıyla desteklenmiştir. Özellikle yumurta sayısı ile popülasyon yoğunluğu liyofilizasyon ve etüv gruplarında mikro dalgaya göre daha olumlu sonuç vermiştir. Doğal beslenme koşullarında bu canlıların mikroalglerle beslendiği bilinmekte olup çalışma sonuçlarında en yüksek performans bu grupta saptanmıştır. Bu nedenle liyofilizasyon gruplarına en yakın değerler mikroalg ile beslenen Daphnia'larda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the usability of worm meal obtained as a result of drying worms using different methods in animal nutrition. Eisenia fetida earthworm was used in the study. At the beginning of the study, the earthworms were purified from the soil and fertilizers on them and made suitable for drying. Then, it was inactivated in the deep freezer and turned into powder form by applying 3 different drying methods: lyophilization, oven and microwave. Color change, amino acid and fatty acid profiles were determined as a result of the drying processes of the ground samples obtained. Daphnia magna animal model was used to evaluate its usability in animal nutrition. For this purpose, D. magnas were fed with worm meal for three weeks. Afterwards, the changes in height, population density, egg, fry and number of living organisms on D. magna were calculated. In line with the data obtained, it was concluded that the heat treatment application as a result of drying processes in the study is a very determining factor in terms of amino acid and fatty acid amounts. At the end of study, a decreasing change in amino acid and fatty acid was detected in the drying method in the oven and microwave, especially when compared to lyophilization. In addition, color change was observed in worm meal depending on the drying method in the study. The results of the change in amino acid and fatty acid profiles of the study were supported by the biological findings of the Daphnia magna trial. Especially the number of eggs and population density gave more positive results in lyophilization and oven groups compared to microwave. It is known that these creatures feed on microalgae under natural feeding conditions, and the highest performance was determined in this group in the results of the study. Therefore, the closest values to the lyophilization groups were observed in Daphnia fed with microalgae.