Türkiye'de pazarlama iletişimi alanında hazırlanmış lisansüstü tezlerin bibliyometrik analizi
A bibliometric analysis of graduate theses in the field of marketing communication in Turkey
- Tez No: 790659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET TOSYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bilimsel faaliyet kümülatif bir yapıda olduğundan veri üretimi kadar verilerin tasnifi de önem arz etmektedir. Çeşitli veri tabanlarından elde edilen verilerin pek çok parametre bağlamında betimlenmesine ve düzenlenmesine katkı sunan bibliyometrik analizler, bir alandaki yayınların araştırmacıların ihtiyaç duyacağı biçimde tasnif edilmesini de sağlamaktadır. Bu yolla literatürdeki boşluklar fark edilebilmekte ve yeni çalışmalar için yol haritaları üretilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı da 1994-2021 yılları arasında pazarlama iletişimi üzerine yayınlanmış yüksek lisans ve doktora tezlerinin bibliyometrik analizinin gerçekleştirilmesidir. Çalışmada tezlerin türü, erişilebilirlik durumu, dili, yıllara göre dağılımı, anabilim dalı, üniversite dağılımı, danışman unvanı, araştırma yöntemi, veri toplama yöntemi, veri analiz tekniği ve tezlerde ele alınan konular incelenmiştir. Bu bağlamda 33'ü doktora 130'u yüksek lisans olmak üzere toplamda 163 lisansüstü çalışma ele alınmıştır. Analiz sonucunda lisansüstü çalışmaların %41,9'unda nicel yöntemin tercih edildiği, %39,7'sinde ise nitel yöntemin uygulandığı tespit edilmiştir. Veri toplama araçlarına göre dağılım parametresinde ise çalışmaların %41,9'unda anket, %29'unda ise doküman incelemesi yöntemleriyle veri toplandığı anlaşılmıştır. Görüşme + gözlem ve katılımcı + gözlem tekniklerinin ise %0,6 oranı ile en az tercih edilen veri toplama aracı olduğu görülmüştür. Veri analizi teknikleri açısından ise lisansüstü çalışmaların %11,5'inde t-testi, %10,5'inde içerik analizi, %10,1'inde ise anova kullandığı anlaşılmıştır. 2019 yılından sonra pazarlama iletişimi anahtar kelimesini içeren yüksek lisans tezlerinin sayısında bir düşüş olduğu ortaya çıkmış, bu durumun küresel pandeminin dijital pazarlamaya yönelik ilgiyi arttırmasının akademideki yansıması olabileceği şeklinde yorumlanmıştır. Çalışmamız aracılığıyla ilgili alandaki lisansüstü tezler bibliyometrinin ilkeleri doğrultusunda tasnif edilmiş ve alanda araştırma yapmayı amaçlayan bilim insanlarını yönlendirecek veriler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classification of data is just as important as data production because of the cumulative structure of scientific activity. Bibliometric analysis is a method that organizes and describes data obtained from various databases using various parameters. It facilitates the classification of publications within a field for researchers. The present study aims to conduct a bibliometric analysis of master's and doctoral theses published on the topic of marketing communication within the time frame of 1994–2021 with the objective of identifying gaps in the existing literature and providing a roadmap for future research. The current study employs a content analysis approach to examine various aspects of a sample of 163 postgraduate theses on marketing communication, including the type, accessibility, language, temporal distribution, departmental affiliation, institutional affiliation, advisor title, methodology, data collection techniques, and data analysis methods. Specifically, the sample comprised 33 doctoral theses and 130 master's theses. The results of the analysis reveal that the majority of the graduate studies, 41.9%, employed quantitative methods, while 39.7% utilized qualitative methods. Additionally, the data collection techniques employed in the sample were examined, with 41.9% of the studies utilizing questionnaire methods and 29% utilizing document analysis techniques. The analysis further revealed that interview and observation, as well as participant observation techniques, were among the least frequently utilized data collection methods, accounting for only 0.6% of the sample. With regards to data analysis techniques, 11.5% of the graduate studies employed t-tests, 10.5% employed content analysis, and 10.1% employed anova. The findings of the study indicate a decline in the number of master's theses containing the keyword“marketing communication”following the year 2019, which is believed to reflect the growing interest in digital marketing in the wake of the global pandemic. Through this investigation, postgraduate theses in this field have been classified in accordance with bibliometric principles. As a result, valuable data will be provided to guide future research endeavours in this domain.