Lojistik yönetiminde yeni bir kavram: Lojistik ilçe
A new concept in logistics management: Logistics district
- Tez No: 790658
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KÜÇÜK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Maltepe Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde lojistik köylerin daha da geliştirilerek, insanların içerisinde yaşadığı, kapasite ve imkânlarının arttırıldığı, ticaret hacminin küreselleşmenin de beraberinde getirdiği rekabet unsurlarından yararlanarak yükseltildiği bir versiyonu tartışılmıştır. Bahsedilen konsepte ise 'lojistik ilçe' ismi verilmiştir. Ayrıca bu tezde dünyada hâlihazırda bulunan enerji problemi ve enerji kaynaklarının adil bir şekilde paylaşılamaması durumu da göz önüne serilmiştir. Tespit edilen problemin çözümü olarak ise lojistik ilçelerin enerji ihtiyaçlarının yenilenebilir enerji türleri ile karşılanması ön görülmüştür. Lojistik tesisler ve yaşam alanlarının enerji tüketim değerleri belirlenmiş ve lojistik ilçe için bu durum uyarlanmıştır. Diğer bir uygulanabilirlik çalışması ise Türkiye'de bu tesislerin nereye kurulabileceğinin tespit edilmesi olmuştur. Tüm bu kavramlar değerlendirilmiş ve yapılan analizler sonucunda konsepte olan ihtiyaç tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a more developed version of logistics villages, with an increased capacity and trade volume that is increased by taking advantage of the competitive elements brought about by globalization is discussed. This new concept is named as 'logistic district'. Furthermore, in this thesis, the current energy problem in the world and the fact that energy resources cannot be shared fairly are also revealed. As a solution to the identified problem, it was foreseen to meet the energy requirements of the logistics districts with renewable energy resources. The energy consumption values of logistics facilities and living areas have been determined and this amount of consumption has been adapted for the logistics district. Moreover, this practice includes a feasibility study. Another feasibility practice is determining where these facilities could be established in Turkey. All these notions were evaluated and the need for the concept is discussed as a result of the result of analyzes.